×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Niedzielski o rzekomej odmowie aborcji na Podlasiu: to była kolosalna manipulacja

Autor: MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, PAP09 lutego 2023 15:00

- Ta kolosalna manipulacja z całą pewnością była obliczona na wywołanie pewnych emocji i piętnowania różnych rozwiązań, a przede wszystkim tzw. klauzuli sumienia - skomentował Adam Niedzielski sprawę rzekomej odmowy pacjentce legalnej aborcji. Rzecznik praw pacjenta ustalił bowiem, że żadna z placówek na Podlasiu nie odmówiła zgwałconej kobiecie terminacji ciąży.

Niedzielski o rzekomej odmowie aborcji na Podlasiu: to była kolosalna manipulacja
Konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Fot: PAP/Maciej Kulczyński
  • Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec przedstawił 9 lutego wyniki raportu dotyczącego sprawy zgwałconej dziewczyny, której lekarze na Podlasiu mieli odmówić przeprowadzenia aborcji
  • Jak podkreślił, jest ona osobą dorosłą, a nie, jak wcześniej przekazano, 14-latką. Ustalił także, że w trzy godziny od wydania przez prokuraturę zaświadczenia o możliwości wykonania legalnej aborcji przeprowadzono u niej taki zabieg w Warszawie
  • - Wcześniej odbyła się konsultacja psychiatryczna i konsylium, po którym specjaliści ocenili, że pacjentka jest świadoma tego, co chce zrobić, ma możliwość pokierowania swoim losem i taki zabieg może się odbyć - powiedział Chmielowiec
  • Dodał także, że nie potwierdziła się informacja, aby w jakiejś placówce medycznej na Podlasiu odmówiono pacjentce wykonania zabiegu legalnej aborcji

RPP: nie potwierdziła się informacja, aby na Podlasiu odmówiono pacjentce aborcji 

Sprawa rzekomej odmowy aborcji przez lekarzy ciągnie się, przypomnijmy, od kilku tygodni. Media w styczniu informowały, że 14-letniej dziewczynie z niepełnosprawnością intelektualną lekarze z podlaskich szpitali odmówili aborcji, powołując się na tzw. klauzulę sumienia.

Chodziło o ciążę będącą następstwem gwałtu. Zabieg ostatecznie miał zostać przeprowadzony w Warszawie, dzięki interwencji Federacji na Rzecz kobiet i Planowania Rodziny, która później też nagłośniła sprawę. 

Sprawą zajął się m.in. Rzecznik Praw Pacjenta, który 9 lutego przedstawił wyniki sporządzonego raportu. Jak poinformował, okazało się, że nie dotyczyła ona 14-latki, ale osoby dorosłej, u której 29 grudnia ub.r. w trzy godziny od wydania przez prokuraturę zaświadczenia o możliwości wykonania legalnej aborcji przeprowadzono taki zabieg w jednej z placówek w Warszawie.

- Wcześniej odbyła się konsultacja psychiatryczna i konsylium, po którym specjaliści ocenili, że pacjentka jest świadoma tego, co chce zrobić, ma możliwość pokierowania swoim losem i taki zabieg może się odbyć - powiedział Bartłomiej Chmielowiec.

Dodał także, że nie potwierdziła się informacja, aby w jakiejś placówce medycznej na Podlasiu odmówiono pacjentce wykonania zabiegu legalnej aborcji.

Niedzielski: ogromna manipulacja obliczona na wywołanie pewnych emocji

Minister Zdrowia Adam Niedzielski ocenił, że zebrane w tej sprawie informacje wskazują, że mieliśmy do czynienia z kolosalną manipulacją.

- Ta kolosalna manipulacja z całą pewnością była obliczona na wywołanie pewnych emocji. Pewnych emocji społecznych i piętnowania różnych rozwiązań, a przede wszystkim tego, co było w jakby centrum uwagi w tej sytuacji, czyli tzw. klauzuli sumienia - odniósł się podczas konferencji prasowe we Wrocławiu Niedzielski. 

W minionym tygodniu minister w rozmowie z dziennikarzem Wirtualnej Polski mówił o historii, że jest bulwersująca. Podkreślił także, że w przypadku ciąży z gwałtu pacjentka miała prawo skorzystać z aborcji. 

Jak wyjaśniał, jeżeli lekarz nie chciał przeprowadzić zabiegu, kierując się klauzulą sumienia, to szpital miał obowiązek wskazać miejsce, gdzie z takiego zabiegu pacjentka będzie mogła skorzystać.

- Dramatem jest to, że cała sytuacja dotyczyła dziecka, które wielu rzeczy może nie rozumieć. Dziecko wymaga szczególnego trybu postępowania, szczególnej troski i nie mówię tu stricte o zabiegu, ale o samym postępowaniu z małym pacjentem - akcentował. 

Prokuratura Krajowa informowała wcześniej, że jedna z białostockich prokuratur prowadzi śledztwo w sprawie wykorzystania seksualnego niepełnosprawnej, 24-letniej kobiety, ale nie 14-latki. Sprawca na początku roku miał usłyszeć zarzut popełnienia przestępstwa z art. 198 Kodeksu Karnego, czyli seksualnego wykorzystania niepoczytalności lub bezradności, za który grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum