Nie wszyscy lekarze chcą udostępniania swoich danych na rankingujących portalach

Autor: Puls Biznesu, NIL, RZ/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2014 11:58

Zdaniem Naczelnej Rady Lekarskiej część firm działających na e-rynku narusza przepisy dotyczące przetwarzania danych osobowych lekarzy. W szczególności chodzi o firmy prowadzące strony internetowe, na których pacjenci oceniają medyków

Wśród serwisów, które zdaniem NRL naruszały lub naruszają przepisy znalazły się m.in. Rankinglekarzy.pl oraz spółka telemedyczna 4 Health Group, która prowadzi wideokonsultacje na stronie Qzdrowiu.pl.

Na tą ostatnią Śląska Izba Lekarska złożyła doniesienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Śląska izba nie chce komentować na razie sprawy, podobnie jak Tomasz Dąbrowski, prezes 4 Health Groupp. Poproszony przez Puls Biznesu o wypowiedź, powstrzymując od komentarza, twierdzi jedynie, że firma działa zgodnie z obowiązującymi przepisami, a kontrole Generalnego Inspektoratu Ochrony Danych Osobowych (GIODO) nie wykazały żadnych nieprawidłowości.

W czerwcu 2013 r. prezes NRL złożył w imieniu Naczelnej Izby Lekarskiej skargę na działanie e-firm firm do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. 

Czytaj także: Dane lekarzy "w sieci": czy wszystko odbywa się zgodnie z prawem?

Po analizie skargi Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych stwierdził, iż skarżącym i tym samym stroną w postępowaniu wszczętym przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych może być jedynie osoba fizyczna, której dane osobowe są przetwarzane.

W ten sposób została przed NIL zamknięta drogra reprezentowania przed GIODO lekarzy. Swoich roszczeń mogą dochodzić jedynie indywidualnie (na stronie internetowej NIL zamieszczono wzor skargi do GIODO).

NRL chce, żeby administratorzy albo usunęli dane medyków, które pozyskali bez ich zgody. Z kolei administratorzy portali twierdzą, że dane lekarzy są publiczne i powszechnie dostępne.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum