Nie chodzi tylko o termin

Autor: Krzysztof Lis • • 03 października 2009 10:57

Termin, w jakim zakłady opieki zdrowotnej powinny dostosować swoje pomieszczenia do nowych kryteriów sanitarnych i fachowych (określonych w rozporządzeniu ministra zdrowia), został przesunięty do końca 2018 roku (wcześniej przełożony z 2012 do końca 2015...). Taką deklarację złożyła 26 sierpnia br. strona rządowa, podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. - Stawiam sprawę jasno - na realizację pomysłów zawartych w rozporządzeniu o kryteriach sanitarnych i fachowych, jakie powinny spełniać ZOZ-y, trzeba mieć pieniądze. Przypomnę, iż do niedawna były kontrakty dla województwa, w ramach których można było aplikować np. o pieniądze na remont placówki medycznej. Potem aplikowanie zamieniono na zadania własne samorządu, który może ubiegać się o dotację - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Krzysztof Lis, starosta szczeciniecki, członek Zarządu Związku Powiatów Polskich.

Nie chodzi tylko o termin
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Mogę zapewnić, że samorządom terytorialnym zależy na odpowiednim poziomie technicznym szpitali, ale same powiaty, jako organy założycielskie zakładów opieki zdrowotnej, takich inwestycji nie udźwigną, a do tej pory zrobiły i tak wiele.

Policzyliśmy, że w ramach regionalnych programów operacyjnych powiaty i miasta na prawach powiatu w ciągu ostatnich 10 lat przeznaczyły na wsparcie placówek medycznych ponad 3 miliardy zł. Gros tych środków, które otrzymaliśmy, wydaliśmy właśnie na dostosowanie placówek medycznych do nowych standardów.

Uważam, że tylko dobrze skonstruowany montaż finansowy z udziałem: rządu, samorządu wojewódzkiego i powiatowego – może zagwarantować wdrożenie w placówkach medycznych niezbędnych rozwiązań technicznych i sanitarnych.

Niezależnie od przyjętego terminu ich wdrożenia – 2012 r., 2015 czy 2022 r. – bez dostrzeżenia wagi problemu przez samorządy wojewódzkie, które w programach regionalnych muszą przewidzieć środki na dostosowanie szpitali do wymogów unijnych, oraz zaplanowania rezerwy w budżecie państwa na ten cel, nie uda się wyłącznie siłami powiatów, na taką skalę standardów wdrożyć.

Nie może być tak, że rząd unijne dyrektywy podpisał, a ich realizację scedował wyłącznie na samorządy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum