Nie chodzi tylko o termin

Autor: Krzysztof Lis • • 03 października 2009 10:57

Termin, w jakim zakłady opieki zdrowotnej powinny dostosować swoje pomieszczenia do nowych kryteriów sanitarnych i fachowych (określonych w rozporządzeniu ministra zdrowia), został przesunięty do końca 2018 roku (wcześniej przełożony z 2012 do końca 2015...). Taką deklarację złożyła 26 sierpnia br. strona rządowa, podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. - Stawiam sprawę jasno - na realizację pomysłów zawartych w rozporządzeniu o kryteriach sanitarnych i fachowych, jakie powinny spełniać ZOZ-y, trzeba mieć pieniądze. Przypomnę, iż do niedawna były kontrakty dla województwa, w ramach których można było aplikować np. o pieniądze na remont placówki medycznej. Potem aplikowanie zamieniono na zadania własne samorządu, który może ubiegać się o dotację - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Krzysztof Lis, starosta szczeciniecki, członek Zarządu Związku Powiatów Polskich.

Mogę zapewnić, że samorządom terytorialnym zależy na odpowiednim poziomie technicznym szpitali, ale same powiaty, jako organy założycielskie zakładów opieki zdrowotnej, takich inwestycji nie udźwigną, a do tej pory zrobiły i tak wiele.

Policzyliśmy, że w ramach regionalnych programów operacyjnych powiaty i miasta na prawach powiatu w ciągu ostatnich 10 lat przeznaczyły na wsparcie placówek medycznych ponad 3 miliardy zł. Gros tych środków, które otrzymaliśmy, wydaliśmy właśnie na dostosowanie placówek medycznych do nowych standardów.

Uważam, że tylko dobrze skonstruowany montaż finansowy z udziałem: rządu, samorządu wojewódzkiego i powiatowego – może zagwarantować wdrożenie w placówkach medycznych niezbędnych rozwiązań technicznych i sanitarnych.

Niezależnie od przyjętego terminu ich wdrożenia – 2012 r., 2015 czy 2022 r. – bez dostrzeżenia wagi problemu przez samorządy wojewódzkie, które w programach regionalnych muszą przewidzieć środki na dostosowanie szpitali do wymogów unijnych, oraz zaplanowania rezerwy w budżecie państwa na ten cel, nie uda się wyłącznie siłami powiatów, na taką skalę standardów wdrożyć.

Nie może być tak, że rząd unijne dyrektywy podpisał, a ich realizację scedował wyłącznie na samorządy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum