Nie bić lekarzy!

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2010 14:15

Samorząd lekarski staje w obronie swoich członków.

Okręgowe izby lekarskie powołują rzeczników praw lekarza, chcą tym samym bronić członków lekarskiego samorządu przed atakami mediów czy przemocą ze strony pacjentów. Największa izba – Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie ma podobny pomysł, chociaż nie koniecznie ma to być powołanie rzecznika.

– Raczej myślimy o stworzeniu komisji interwencyjnej, która zajmie się szybki reagowaniem i interwencją w przypadku ataku na lekarzy – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Mieczysław Szatanek, prezes OIL w Warszawie.

O tym, że takie rozwiązania są potrzebne nie ma wątpliwości:

– Ataki na lekarzy są często bezpodstawne. Pojedyncze przypadki niewłaściwych postaw czy zachowań ze strony lekarzy potrafią być uogólniane na całe środowisko – tłumaczy nam dr Szatanek.

Jak już pisaliśmy, powołanie rzecznika praw lekarzy zapowiedziała już Lubelska Izba Lekarska. Natomiast pierwszy taki rzecznik został powołany w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Krakowie. Tam rzecznik zajmuje się udzielaniem pomocy prawnej w sprawach właśnie oskarżeń w mediach czy gróźb ze strony pacjentów. Rzecznik zajmuje się też przypadkami nieuzasadnionego działania policji i prokuratury. Ma też reagować na doniesienia medialne.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum