Nie będzie wyższych dopłat do pensji niepełnosprawnych

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 07 października 2009 13:20

W przyszłym roku firmy z otwartego rynku pracy nie będą otrzymywać takiego samego dofinansowania do pensji niepełnosprawnych pracowników jak zakłady pracy chronionej. Podstawą jego obliczania będzie kwota 1276 zł, a nie 1317 zł.

W 2010 roku nie wzrosną wydatki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na dofinansowania wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej porozumiało się już w tej sprawie z przedstawicielami pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne.

Z ustaleń obu stron wynika, że firmy z otwartego rynku pracy, które zatrudniają niepełnosprawnych pracowników, w 2010 roku otrzymają maksymalnie 70 proc. kwoty dofinansowania jaka przysługuje ZPChr. Zgodnie z ustawą z 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych  w przyszłym roku miały już otrzymywać takie same dopłaty (100 proc.), jak zakłady pracy chronionej.

– Niestety, mamy kryzys i musimy szukać oszczędności. Sądzę, że rezygnacja z podwyższania dofinansowania to najmniej dotkliwy dla osób niepełnosprawnych sposób na osiągnięcie tego celu – mówi Jarosław Duda, wiceminister pracy i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Tłumaczy, że rząd nie rezygnuje z pomysłu zrównania pomocy dla otwartego i chronionego rynku pracy, a wydłuża jedynie o rok termin, w którym zostanie on zrealizowany.

Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, podkreśla, że zrównanie poziomu dopłat mogłoby doprowadzić do redukcji etatów osób niepełnosprawnych w zakładach pracy chronionej.

Resort pracy chce także, aby w przyszłym roku wysokość dopłat dla wszystkich niepełnosprawnych pracowników była obliczana na podstawie płacy minimalnej z 2009 roku (1276 zł), a nie jak przewidują obecnie obowiązujące przepisy z 2010 roku (1317 zł). Pomoc wypłacana firmom nie będzie więc wyższa o 3,2 proc.

Prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych zgadza się na takie rozwiązanie, ale tylko w okresie kryzysu gospodarczego. W jego ocenie po tym czasie wysokość dofinansowania powinna być obliczana na podstawie obowiązującej płacy minimalnej, a nie tej z poprzedniego roku.

Aby wprowadzić oszczędności, konieczne będą zmiany w przepisach. Jarosław Duda zapewnia, że zostaną one wprowadzone do końca roku. W zakładach pracy chronionej pracuje 182 tys. osób niepełnosprawnych, których pensje są dofinansowane z PFRON. Z kolei firmy z otwartego rynku pracy pobierają dofinansowania za zatrudnienie łącznie 50 tys. niepełnosprawnych pracowników.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum