Nie będzie obowiązkowej mammografii i cytologii od początku 2010 roku

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 24 grudnia 2009 08:45

Ministerstwo Zdrowia nie zdążyło przekazać do konsultacji projektu rozporządzenia w sprawie obowiązkowych badań mammograficznych i cytologicznych.

Nie będzie obowiązkowej mammografii i cytologii od początku 2010 roku
Obowiązek wykonania badań cytologicznych ma być nałożony na pracujące Polki, które mają od 25 do 59 lat

Rozporządzenie jest wciąż w konsultacjach wewnętrznych MZ. Oznacza to, że nie zacznie obowiązywać od początku 2010 roku – podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Ministerstwo Zdrowia prace nad wprowadzeniem obowiązkowych badań mammograficznych i cytologicznych rozpoczęło jeszcze w pierwszej połowie tego roku. W trakcie prac resort zdecydował, że to NFZ będzie za te badania płacił.

Z szacunków resortu zdrowia wynika, że będzie to kosztować około 80 mln zł rocznie. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z niewykorzystanych środków na profilaktyczne badania zdrowotne. Z danych NFZ wynika, że co roku nawet 70 proc. środków przewidzianych na ten cel jest niewykorzystywanych. W tym roku NFZ przeznaczy na badania profilaktyczne (w tym mammografię i cytologię) 120 mln zł. W 2010 roku kwota ta ma być o 3 mln zł wyższa.

Jak przypomina gazeta, według projektu obowiązek wykonywania badań mammograficznych będą miały tylko te kobiety, które w momencie podejmowania pracy nie posiadałyby wyników badań mammograficznych lub cytologicznych wykonanych w ramach bezpłatnych programów profilaktycznych finansowanych przez NFZ. Pracujące kobiety będą poddawać się badaniom raz na dwa lata. Obowiązek wykonania badań cytologicznych ma być nałożony na pracujące Polki, które mają od 25 do 59 lat, natomiast na mammografię mają być wysyłane pracownice w wieku 50–69 lat.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum