Radio Olsztyn/Rynek Zdrowia | 06-11-2014 17:53

Nidzica: lekarz nieprawomocnie skazany na rok więzienia w zawieszeniu

Rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata - taki wyrok usłyszał lekarz z Nidzicy, który 2 lata temu nie przyjął do szpitala rannego 21-latka.

Sąd Rejonowy w Olsztynie nakazał mu także wpłacenie 30 tysięcy złotych grzywny i pokrycie kosztów procesu.

Młody mężczyzna, podczas imprezy ze znajomymi, został raniony w udo. Po przewiezieniu do szpitala w Nidzicy doszło do zatrzymania krążenia. Tam przeprowadzono ponad półgodzinną resuscytację, która się udała.

Dyżurujący w szpitalu w Nidzicy lekarz Ryszard P. nie przyjął 21-latka na oddział, poprawił opatrunek i zdecydował o przewiezieniu pacjenta do oddalonego o 30 kilometrów szpitala w Działdowie. Tam mężczyzna zmarł.

Sędzia Katarzyna Zabuska nie miała wątpliwości, że lekarz powinien przeprowadzić na miejscu operację. Lekarz tłumaczył, że w Działdowie chłopak miałby lepszą opiekę.

Według biegłych, jedyną szansą dla 21-latka była operacja zatrzymująca krwotok, którą bez problemu można było przeprowadzić w Nidzicy.

Czytaj też. Zmarł pacjent odesłany do innego szpitala; jakie argumenty uzna sąd?

Sędzia nie zakazała Ryszardowi P. wykonywania zawodu, tłumacząc to jego dobrą opinią jako lekarza. Wyrok jest nieprawomocny. Skazany lekarz zapowiedział, że będzie się odwoływał.

Więcej: ro.com.pl