Nazwa "Rzecznik Praw Pacjenta" jest zastrzeżona

Autor: RPP/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2018 10:47

Rzecznik Praw Pacjenta docenia i popiera powoływanie w lecznicach stanowisk pracy dedykowanych prawom pacjenta. Zwraca jednak uwagę, by nie nazywać ich rzecznikiem praw pacjenta - czytamy na stronie RPP.

Rzecznik Praw Pacjenta jest centralnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach ochrony praw pacjentów. Nazwa „Rzecznik Praw Pacjenta” jest zatem zastrzeżona dla tego organu administracji publicznej i nie może być wykorzystywana przez inne osoby lub instytucje.

"Rzecznik Praw Pacjenta spotyka się z sytuacjami określania nazw stanowisk pracy podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych dedykowanych prawom pacjenta właśnie jako „Rzecznik Praw Pacjenta” bądź nazwy bardzo zbliżone. Taka praktyka wprowadza pacjentów w błąd (...). W kontaktach z takim pracownikiem mogą odnieść mylne przekonanie, iż zwracają się do organu władzy publicznej lub jego pracownika, co w oczywisty sposób jest sytuacją nie do przyjęcia. Właściwą praktyką jest określanie nazw ww. stanowisk jako „Pełnomocnik do spraw praw pacjenta” lub podobne" - czytamy w oświadczeniu Bartłomieja Chmielowca, Rzecznika Praw Pacjenta.

Więcej: www.rpp.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum