×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Wchodzi nowe świadczenie z budżetu państwa. Wypłaty w 6 różnych kwotach. Najwyższa robi wrażenie

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, PAP, MRiPS10 czerwca 2023 11:01Aktualizacja: 30 maja 2023 14:33

Nowe świadczenie z budżetu państwa na najwyższym poziomie wyniesie 220 proc. renty socjalnej, czyli ok. 3500 zł. W sumie świadczenie wspierające ma być wypłacane w sześciu różnych kwotach.

Wchodzi nowe świadczenie z budżetu państwa. Wypłaty w 6 różnych kwotach. Najwyższa robi wrażenie
Wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik. Fot. PAP/Tomasz Golla
 • Nowe świadczenie z budżetu państwa to świadczenie wspierające, które będzie kierowane do osób z niepełnosprawnościami. Pierwsze wypłaty mają być realizowane od 1 stycznia 2024 roku
 • Rządowy projekt ustawy w tej sprawie 26 maja został przegłosowany w Sejmie. Wcześniej przyjęto poprawki, które wprowadziły znaczące zmiany w dokumencie
 • Zasadniczą jest zwiększenie liczby progów wysokości świadczenia. W pierwotnej wersji zakładano, że będzie w wysokości 50 proc., 100 proc. lub 200 proc. renty socjalnej
 • - W tej chwili proponujemy sześć wysokości tych świadczeń. Będzie to 40 proc., 60 proc., 80 proc., 120 proc., 180 proc. i 220 proc. - wyjaśnił wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik
 • Nowy podział oznacza, że najniższa wysokość świadczenia wspierającego to około 700 zł miesięcznie, a najwyższa około 3500 zł. W pierwotnej wersji projektu maksymalna kwota miała wynieść 3176 

Nawet 3500 zł miesięcznie. Zanim ruszyły wypłaty, jest podwyżka

23 maja sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny rozpatrywała rządowy projekt ustawy o świadczeniu wspierającym i pozytywnie zaopiniowała poprawki o charakterze merytorycznym złożone przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. 26 maja Sejm uchwalił ustawę wraz z poprawkami.

Przyjęte poprawki merytoryczne dotyczą m.in. zmian w przyznawaniu świadczenia pielęgnacyjnego oraz wspierającego, a także progów wysokości świadczenia wspierającego.

- To jest świadczenie, które obejmie w różnej wysokości co najmniej pół miliona obywateli. Zaczniemy je wypłacać już od stycznia (2024 r. ). Świadczenie kosztuje 4 mld zł, ale te pieniądze są, bo rzeczywiście osoba z niepełnosprawnością w Polsce staje się obywatelem a nie podopiecznym - przekazał wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.

Najważniejsze zmiany w projekcie ustawy:

 • W uchwalonej ustawie zapisano, że świadczenie wspierające przysługuje osobie od ukończenia 18 roku życia. W poprzedniej wersji rozwiązanie miało obejmować wszystkich, bez względu na wiek
 • Ustawa przewiduje, że świadczenie wspierające przysługuje w wysokości od 40 proc. do 220 proc. renty socjalnej - w zależności od poziomu potrzeby wsparcia. Decyzje ustalające poziom potrzeby wsparcia będą wydawane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności na wniosek osób niepełnosprawnych.
 • Świadczenie wspierające będzie przysługiwać miesięcznie w wysokości 220 proc. renty socjalnej, jeżeli potrzebę wsparcia określono na poziomie od 95 do 100 punktów. 180 proc. renty socjalnej określono na poziomie od 90 do 94 punktów, 120 proc. renty socjalnej - na poziomie od 85 do 89 punktów, 80 proc. renty socjalnej - na poziomie od 80 do 84 punktów, 60 proc. renty socjalnej - na poziomie od 75 do 79 punktów, a 40 proc. renty socjalnej - na poziomie od 70 do 74 punktów.
 • - W przypadku osób z niepełnosprawnością do 18 lat proponujemy świadczenie pielęgnacyjne na dotychczasowych zasadach, czyli trzeba mieć orzeczenie o niepełnosprawności ze wskazaniem punktów 7 oraz 8. Przy tym świadczeniu całkowicie znosimy wszelkie ograniczenia związane z podejmowaniem aktywności zawodowej. Oznacza to, że rodzice mogą samodzielnie decydować o stopniu swojego zaangażowania, mogą pracować tyle ile chcą, ile uznają za stosowane. Likwidujemy też wszystkie inne ograniczenia dotyczące kwestii związanych z łączeniem tego świadczenia pielęgnacyjnego z innymi świadczeniami - wyjaśniał wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.
 • Oznacza to, że świadczenie pielęgnacyjne dostawać będą opiekunowie osób z niepełnosprawnością, które nie ukończyły 18. roku życia. Jednocześnie opiekunowie będą mogli bez ograniczeń podejmować aktywność zawodową. Natomiast gdy osoba z niepełnosprawnością ukończy 18 lat, zmienia się podmiot świadczenia. Świadczenie wspierające przeznaczone będzie dla osób z niepełnosprawnością, po wcześniejszym ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia.
 • Kolejna przyjęta poprawka zobowiązuje "ministra właściwego do spraw zabezpieczania społecznego do przeprowadzenia weryfikacji po roku działania tych skali punktowych, czy progi punktowe rzeczywiście odpowiadają założeniom" ustawy i czy "nie wykluczają zbyt dużej liczby osób z tego świadczenia".

Świadczenie wspierające. Zasady:

 • Świadczenie wspierające będzie kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością
 • Świadczenie wspierające będzie przysługiwać niezależnie od innych form wsparcia (osoby, które mają prawo do renty socjalnej, nadal będą ją pobierać).
 • Świadczenie będzie przysługiwać bez względu na osiągany przez osobę z niepełnosprawnościami dochód (brak kryterium dochodowego), będzie wolne od egzekucji.
 • Kwota świadczenia będzie powiązana z wysokością renty socjalnej, która w 2023 r. wynosi 1588,44 zł
 • Świadczenie wspierające będzie przysługiwać miesięcznie w wysokości 220 proc. renty socjalnej, jeżeli potrzebę wsparcia określono na poziomie od 95 do 100 punktów. 180 proc. renty socjalnej określono na poziomie od 90 do 94 punktów, 120 proc. renty socjalnej - na poziomie od 85 do 89 punktów, 80 proc. renty socjalnej - na poziomie od 80 do 84 punktów, 60 proc. renty socjalnej - na poziomie od 75 do 79 punktów, a 40 proc. renty socjalnej - na poziomie od 70 do 74 punktów.
 • Przy ustalaniu potrzeby wsparcia w formie punktów pod uwagę będzie brana m.in. zdolność danej osoby do samodzielnego wykonywania określonych czynności lub zadań związanych z codziennym funkcjonowaniem, jej wiek
 • Poziom potrzeby wsparcia ustalany będzie na podstawie obserwacji, wywiadu bezpośredniego oraz oceny funkcjonowania osoby ubiegającej się o to wsparcie
 • Świadczenie wspierające będzie wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych
 • Zgodnie z ustawą wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wspierającego należy złożyć nie wcześniej niż w miesiącu, w którym decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia stała się ostateczna. Wnioski do ZUS składa się wyłącznie w formie elektronicznej.
 • Jeżeli osoba z niepełnosprawnością złoży wniosek w ciągu trzech miesięcy od dnia ukończenia przez nią 18. roku życia, prawo do świadczenia wspierającego zostanie ustalone od miesiąca osiągnięcia pełnoletności.
 • Jeżeli osoba z niepełnosprawnościami nie będzie pobierała własnego świadczenia wspierającego, to jej opiekun otrzymujący dotychczas świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna, będzie mógł je dalej pobierać na dotychczasowych zasadach.
 • Dla opiekunów, którzy zaprzestaną sprawowania opieki w związku z wprowadzeniem świadczenia wspierającego dla osób z niepełnosprawnościami, uruchomiony zostanie specjalny program ich aktywizacji z budżetem 100 mln zł rocznie.
 • Jeśli osoba z niepełnosprawnościami nie zdecyduje się na własne świadczenie wspierające, wówczas jej opiekun będzie mógł otrzymywać zmodyfikowane świadczenie pielęgnacyjne w dotychczasowej wysokości z możliwością dorabiania do wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia, czyli do ok. 20 tys. zł rocznie.
 • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społeczne określiło harmonogram wprowadzania kolejnych poziomów świadczenia wspierającego. Od 1 stycznia 2024 r. mają ruszyć wypłaty dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższym poziomem potrzeby wsparcia. Od 1 stycznia 2025 r. – świadczenie będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami ze średnim poziomem potrzeby wsparcia. Natomiast ostatni etap planowany jest od 1 stycznia 2026 r. Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  Najnowsze