Nauka w szkole, jak przed Covid-19. Egzamin ósmoklasisty w późniejszym terminie

Autor: oprac. MP • Źródło: MZ/Rynek Zdrowia19 sierpnia 2021 12:30

Od 1 września nauka stacjonarna na zasadach, jak sprzed pandemii. W przypadku ograniczenia funkcjonowania szkoły - nauka zdalna. Egzamin ósmoklasisty opóźniony.

Dzieci 1 września wracają do szkół. Czy będzie jak przed pandemia? Fot Shutterstock
  • Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie funkcjonowania szkół w roku szkolnym 2021/2022
  • Wydłużono możliwość tzw. nauki zdalnej, jeśli w danych placówkach zostanie ograniczone funkcjonowanie z powodu koronawirusa
  • Matury i egzaminy ósmoklasistów odbędą się na podobnych zasadach, jak w 2021 r., z tym, że te drugie o miesiąc później niż było to poprzednio

Uczniowie wrócą do szkół. Od 1 września nauka stacjonarna na zasadach jak sprzed pandemii

Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

W uzasadnieniu projektu rozporządzenia czytamy, iż planuje się, że od dnia 1 września 2021 r. wszyscy uczniowie i słuchacze będą kształcić się na terenie szkoły na zasadach obowiązujących przed okresem epidemii.

Projekt rozporządzenia przewiduje wydłużenie terminu możliwości ograniczania funkcjonowania jednostek systemu oświaty, w których zajęcia zostaną zawieszone do dnia 31 sierpnia 2022 r.

- Jednostki systemu oświaty, których funkcjonowanie zostanie ograniczone będą mogły realizować zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 30c ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe lub w inny sposób ustalony przez dyrektora tej jednostki - zapisano w projekcie.

Matura 2022 jak rok wcześniej. Egzaminy ósmoklasistów w maju 2022

W dokumencie wskazano również, że „przedłużający się okres trwania pandemii COVID-19 powoduje konieczność przygotowania szczególnych rozwiązań, które umożliwią realizację przez szkoły zadań w zakresie przeprowadzenia egzaminów zewnętrznych”

Minister Edukacji i Nauki zdecydował o utrzymaniu w roku szkolnym 2021/2022 niektórych rozwiązań dotyczących przeprowadzania tych egzaminów, zastosowanych w roku szkolnym 2020/2021.

Egzaminy ósmoklasisty i egzamin maturalny miałyby być przeprowadzone podobnie jak w 2021 r. z tym, że egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony w maju, czyli o miesiąc później niż zazwyczaj. Takie rozwiązanie ma umożliwić uniom szkół podstawowych lepsze przygotowanie się do tego egzaminu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum