×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nauczycielskie urlopy dla poratowania zdrowia tylko w związku z chorobą zawodową

Autor: eLublin/Rynek Zdrowia03 stycznia 2018 11:43

Od 1 stycznia 2018 r. to lekarz medycyny pracy zdecyduje o przyznaniu nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia.

Nauczycielskie urlopy dla poratowania zdrowia tylko w związku z chorobą zawodową
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Do tej pory taką decyzję mógł podjąć lekarz pierwszego kontaktu. Skierowanie na badanie do lekarza medycyny pracy będzie wystawiał nauczycielowi dyrektor szkoły - informuje elublin.pl

Z dniem 1 stycznia wchodzi w życie część zapisów ustawy o finansowaniu zadań oświatowych (nowelizuje ona m.in. niektóre zapisy w ustawie Karta Nauczyciela) w tym przepisy zmieniające dotychczasowe procedury dotyczące przyznawania nauczycielom urlopu dla poratowania zdrowia.

Nauczyciel starający się o przyznanie mu urlopu dla poratowania zdrowia na badanie powinien zgłosić się do lekarza medycyny pracy nie później niż 30 dni od dnia otrzymania skierowania.

Jak zapisano w ustawie, nauczyciele będą mieli prawo do urlopu jedynie „w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia: choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy odgrywają istotną rolę” albo też na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.

Dotychczasowe przepisy nie określają charakteru takiego leczenia, dlatego obejmuje ono także leczenie schorzeń niemających związku z wykonywaną pracą.

W dokumencie Ocena Skutków Regulacji, który towarzyszył projektowi ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, podano, że zmiana zasad udzielania urlopu będzie oznaczała zmniejszenie się liczby nauczycieli korzystających z urlopu dla poratowania zdrowia. Szacuje się, że oszczędności z tego tytułu wyniosą 68 mln zł w roku 2018 i 137 mln zł w latach kolejnych.

Więcej: magazyn.elublin.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze