Narada szefowej MSW z komendantami policji ws. dopalaczy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 lipca 2015 11:32

W Komendzie Głównej Policji rozpoczęła się w poniedziałek (13 lipca) narada minister spraw wewnętrznych Teresy Piotrowskiej z szefem policji oraz komendantami wojewódzkimi policji w sprawie walki z dopalaczami.

Narada szefowej MSW z komendantami policji ws. dopalaczy
Od 1 lipca 114 dopalaczy zostało przekwalifikowanych i stało się narkotykami, Fot. archiwum RZ

W naradzie uczestniczą także przedstawiciele Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Zdrowia.

- Na spotkaniu podsumowane zostaną dotychczasowe działania policji, które zostały podjęte po otrzymaniu informacji o pierwszych osobach zatrutych dopalaczami. Przekazane zostaną również dalsze wytyczne dotyczące walki z tymi niebezpiecznymi substancjami - powiedziała PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Jak podkreśliła policja wspólnie z innymi służbami: Inspekcją Sanitarną, Służbą Celną, Strażą Graniczną prowadzi walkę z dopalaczami sprawdzając sklepy, targowiska, salony gier i ogłoszenia internetowe.

Woźniak poinformowała, że w ubiegłym tygodniu na terenie całego kraju, w ramach wspólnej akcji funkcjonariusze skontrolowali 89 lokali, w których zabezpieczono 450 opakowań z zawartością nieznanych substancji oraz ponad 400 gramów substancji, które określane są jako dopalacze.

Wcześniej premier Ewa Kopacz zadeklarowała, że rząd przede wszystkim chce walczyć z osobami, które dystrybuują i produkują dopalacze. Premier poinformowała, że niezależnie od organizowania dużej akcji obywatelskiej, która ma uświadamiać o szkodliwości dopalaczy, rząd będzie zbierać z całej Polski informacje o tym, jak wygląda walka z dopalaczami. -Musimy w tej sprawie bardzo mocno przyspieszyć - podkreśliła.

Policja zatrzymała w Katowicach i Bytomiu pięć osób handlujących środkiem o nazwie "Mocarz", którego nazwę najczęściej wymieniały osoby trafiające do szpitali.

W wydanym w niedzielę (12 lipca) przez śląską policję ostrzeżeniu wskazano m.in., że badania zabezpieczonego przez funkcjonariuszy "Mocarza" wykryły w nim "syntetyczne kannabinoidy, po wypaleniu których występują efekty bardzo podobne do tych, jakie wywołuje marihuana i haszysz tyle, że nawet kilkaset razy silniejsze".

Od 1 lipca, zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, 114 dopalaczy zostało przekwalifikowanych i stało się narkotykami. Dzięki zmienionej ustawie nowe środki, którymi odurzają się ludzie, zakwalifikowano jako narkotyki. To powoduje, że nie tylko samo wprowadzanie do obrotu (jak to było dotychczas), ale także posiadanie, wytwarzanie takich specyfików jest karalne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum