Należy się spodziewać prezydenckiego weta do ustaw zdrowotnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 listopada 2008 09:24

Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki zapowiedział prezydenckie weto wobec ustaw zdrowotnych.

Sejm, przyjmując w czwartek wieczorem poprawki Senatu do pakietu ustaw zdrowotnych, zakończył etap parlamentarnych prac nad nimi. Jedna z najważniejszych regulacji przewiduje, że ZOZ-y zostaną obligatoryjnie przekształcone w spółki kapitałowe działające w oparciu o prawo handlowe (w ciągu dwóch lat, licząc od stycznia 2009 r.).

Ustawy zdrowotne trafią teraz do prezydenta, który może je podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. - Należy się spodziewać, iż nie zyskają one akceptacji pana prezydenta i nie zostaną przez pana prezydenta podpisane - powiedział PAP Piotr Kownacki.

Przypomniał, że w przypadku, gdy głowa państwa nie akceptuje jakiejś ustawy, ma dwie możliwości: weto lub skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. - Ale wydaje się bardziej prawdopodobne weto - mówił Kownacki.

Szef Kancelarii Prezydenta zaznaczył, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w ustawowym terminie 21 dni.

- Prezydent czekać na nic nie będzie, natomiast na pewno zostanie przeprowadzona analiza, przedstawione będą wszystkie za i przeciw, także to trochę trwa. Nie sądzę, żeby to miało być po dwóch trzech dniach - oświadczył Kownacki.

Sam prezydent wielokrotnie i krytycznie wypowiadał się o proponowanych przez rząd rozwiązaniach zmierzających do przekształcenia szpitali w spółki.

Pod koniec października Lech Kaczyński zapowiedział, że wykorzysta wszystkie środki, aby ustawy prowadzące do prywatyzacji szpitali nie weszły w życie.

Prezydent argumentował, że efekty takiej prywatyzacji „będą związane z głębokim podziałem społecznym - na tych leczonych w dusznych 6-osobowych salach i tych leczonych w klimatyzowanych salach”. Nieco później mówił: „ja powiem weto w stosunku do tej ustawy; nigdy tego nie ukrywałem, że jestem przeciwnikiem tego rodzaju rozwiązania”.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum