Najwięcej niepełnosprawnych pracowników w urzędach skarbowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 sierpnia 2013 20:01

Najwięcej osób niepełnosprawnych zatrudnionych jest w urzędach skarbowych oraz w wojewódzkich; najwyższy wskaźnik - ponad 12 proc. - ma urząd w Gorzowie Wielkopolskim - poinformował w środę (28 sierpnia) szef Służby Cywilnej Sławomir Brodziński na posiedzeniu sejmowych komisji.

Najwięcej niepełnosprawnych pracowników w urzędach skarbowych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Posłowie z Komisji Administracji i Cyfryzacji, Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zapoznali się z informacją na temat zatrudniania osób niepełnosprawnych w Służbie Cywilnej. Brodziński zaznaczył, że korpus Służby Cywilnej, za który odpowiada, stanowi jedynie 12,5 proc. polskiej administracji publicznej.

Przypomniał, że pod koniec 2011 r. weszła w życie ustawa o Służbie Cywilnej, która wprowadziła preferencje w zatrudnianiu dla osób niepełnosprawnych. Obecnie, jeśli w konkursie wśród 5 najlepszych kandydatów na dane stanowisko znajdzie się osoba z niepełnosprawnością, to jej należy powierzyć obowiązki. Na wyższych szczeblach zarządzania takie pierwszeństwo obowiązuje na etapie końcowym konkursu, kiedy pozostaje wybrać między dwoma najlepszymi kandydatami.

- Uważam, że wprowadzenie ustawy i jej funkcjonowanie spowodowało pewne wyraźne, ale niewysokie polepszenie wskaźnika (liczby) osób niepełnosprawnych zatrudnianych w korpusie Służby Cywilnej - uznał Brodziński. Jak poinformował, odsetek ten wzrósł z ok. 2,7-2,8 proc. w latach 2009-2011 do 3,2 proc. na koniec 2012 r.

W sumie, jak poinformował, liczba osób z niepełnosprawnościami zatrudnionych w Służbie Cywilnej wzrosła o 509 osób i wyniosła w sumie na koniec 2012 r. 3940 osób. Największa liczba niepełnosprawnych zatrudniona jest w urzędach skarbowych (w sumie ponad 1565 osób, 4 proc., wzrost o 0,7 proc. w porównaniu z 2011 r.) i w urzędach wojewódzkich (4,4 proc.). Żadnego niepełnosprawnego pracownika nie mają placówki zagraniczne.

W rankingu najlepszych pod tym względem urzędów prowadzą Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. (12,4 proc.), Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (8,2 proc.), Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie (7,1 proc.), Główny Inspektorat Farmaceutyczny (7 proc.) oraz Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki (6,1 proc.).

Elżbieta Matuszewska z Najwyższej Izby Kontroli, która skontrolowała zatrudnianie osób niepełnosprawnych w wybranych ministerstwach, urzędach centralnych i państwowych jednostkach organizacyjnych, poinformowała, że na koniec 2012 r. odsetek pracowników niepełnosprawnych w tych instytucjach wyniósł 2,4 proc.

Wskaźnik powyżej ustawowego miały jedynie PFRON (12,4 proc.), Urząd ds. Kombatantów oraz 7 z 16 terenowych oddziałów GUS; wskaźnik zbliżony do ustawowego miało Ministerstwo Skarbu Państwa. Wskaźnik poniżej 1 proc. miały MEN, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz UOKiK.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum