Najbardziej skomplikowany przypadek powikłań po COVID-19. Pacjentka zostanie odłączona od aparatury?

Autor: oprac. WOK • Źródło: PAP05 września 2021 07:07

W Wielkiej Brytanii sąd zezwolił na odłączenie od aparatury pacjentki z trwałymi powikłaniami po COVID-19. Zdaniem lekarzy "najbardziej skomplikowany" na świecie przypadek powikłań wskutek zakażenia koronawirusem.

Pacjentka z powikłaniami po COVID-19 zostanie odłączona od aparatury? FOT. Shutterstock
  • Lekarze ze szpitala Addenbrooke's w Cambridge stwierdzili, że należy zakończyć terapię podtrzymującą życie pacjentki z powikłaniami po COVID-19, m.in. trwałymi uszkodzeniami mózgu
  • Rodzina kobiety twierdziła, że "nie chciałaby ona zakończyć swojego życia w ten sposób", ponieważ w jej opinii byłoby to "równoznaczne z samobójstwem"
  • 3 września br. sędzia Brytyjskiego Sądu Opiekuńczego przyznał rację lekarzom i orzekł, że terapia podtrzymująca życie powinna zakończyć się do końca października

Brytyjski Sąd Opiekuńczy orzekł, że kobieta, która po zakażeniu koronawirusem doznała trwałych uszkodzeń mózgu oraz paraliżu od szyi w dół, może zostać odłączona od aparatury podtrzymującej życie - podały w sobotę (4 września) brytyjskie media.

To pierwszy przypadek

To pierwszy przypadek, gdy Sąd Opiekuńczy - specjalny sąd zajmujący się wyłącznie sprawami dotyczącymi osób ubezwłasnowolnionych lub niemogących samodzielnie podejmować decyzji - rozstrzygał sprawę zakończenia życia w związku z COVID-19.

Lekarze ze szpitala Addenbrooke's w Cambridge stwierdzili, że należy zakończyć terapię podtrzymującą życie, ale jej rodzina nie zgodziła się z tym. 50-letnia kobieta trafiła do szpitala jako nagły przypadek pod koniec 2020 roku i została podłączona do respiratora.

Podczas rozprawy lekarze powiedzieli, że jest to "najbardziej skomplikowany" na świecie przypadek powikłań w efekcie Covid-19. Wskazali, że nie ma nic, co mogliby zrobić, aby "jakikolwiek aspekt jej stanu był lepszy", a terapia podtrzymująca życie tylko przedłuża jej cierpienie. Uważają, że pozostały jej miesiące życia, a przeniesienie jej na oddział opieki paliatywnej umożliwiłoby jej spokojną śmierć bez niepokoju.

Sąd przyznał rację lekarzom

Prawnicy rodziny kobiety wskazywali natomiast, że choć "nie ma bezpośredniego zapisu" na temat tego, jaka byłaby jej wola, ale miała ona "silne przekonania religijne". Rodzina kobiety twierdziła, że "nie chciałaby ona zakończyć swojego życia w ten sposób", ponieważ w jej opinii byłoby to "równoznaczne z samobójstwem".

W wydanym w piątek, 3 września wyroku sędzia Sądu Opiekuńczego przyznał rację lekarzom i orzekł, że terapia podtrzymująca życie powinna zakończyć się do końca października.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum