Nagła zmiana prawa = stare recepty do kosza

Autor: LJX/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2013 14:51

Około 1,5 tony nieważnych, czystych recept zostało zdeponowanych w siedzibie Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi. To blisko milion druczków recept, które kosztowały ok. 50 tys. złotych, a teraz zostaną zutylizowane.

Nagła zmiana prawa = stare recepty do kosza
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ten sposób lekarze chcą zwrócić uwagę na straty, jakie są ponoszone w związku ze zmianą rozporządzenia w sprawie recept lekarskich pod koniec roku.

21 grudnia 2012 roku Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz podpisał zmianę rozporządzenia w sprawie recept lekarskich, które wprowadziło nowy wzór recept obowiązujący od nowego roku. Tymczasem szpitale, przychodnie i lekarze prywatnie praktykujący w większości dokonali już zakupu zapasu recept na kolejny rok.

"Im większe zamówienie, tym niższa cena jednostkowa za bloczek recept, dlatego wiele podmiotów leczniczych zamówiło nawet półroczny albo większy zapas. Nikt nie spodziewał się, że nowo zakupione recepty będą ważne tylko przez trzy miesiące następnego roku" - informują lekarze z łódzkiej izby.

Zmienione 21 grudnia 2012 roku rozporządzenie dopuszczało ich używanie nie dłużej niż do końca marca 2013 roku. Zmiana nie była uprzednio zapowiadana, została wprowadzona nagle i niespodziewanie - twierdzą lekarze.

Według nowego wzoru recepta ma zawierać numer recepty rozpoczynający się od 02, a nie od 01 jak poprzednio oraz trzy kody kreskowe zamiast jednego. Ma to uchronić przed podrabianiem recept  i stratami pieniędzy w systemie. Ale, zdaniem lekarzy, wskutek wprowadzenia zmian w taki sposób, jaki miał miejsce  w grudniu ubiegłego roku, strata dla systemu jest w skali kraju większa niż spodziewane korzyści.

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi na początku kwietnia ogłosił akcję zbierania niewykorzystanych druków recept, które straciły ważność 31 marca br. W ciągu miesiąca lekarze, a także dyrektorzy placówek przekazali około 1500 kg makulatury.

To ok. 10 tys. bloczków recept po 100 druków każdy, łącznie prawie milion recept wartych ok. 50 tys. zł. (cena jednego bloczku w drukarni: 3-10 zł w zależności od zamawianej ilości, upustów cenowych itp.). Recepty zostaną pozbawione cech identyfikacyjnych i poddane utylizacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze