Naczelna Rada Adwokacka pomoże niewidomym wyborcom

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 czerwca 2009 18:17

- Sygnały od organizacji zrzeszających osoby niewidome wskazują, że samodzielne i tajne głosowanie przez takie osoby jest utrudnione lub niemożliwe. Taka sytuacja może naruszać konstytucyjnie gwarantowane prawa wyborcze - oświadczyła w środę (17 czerwca) Naczelna Rada Adwokacka.

Sprawą zajął się Ośrodek Badawczy Adwokatury. Jego wstępna analiza wskazuje, że obecnie obowiązujące przepisy dotyczące udziału osób niewidomych w wyborach mogą być niezgodne z Konstytucją RP. Dlatego NRA zaofiarowała pomoc polegającą na analizie możliwości przeprowadzenia postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym w tej sprawie, a także reprezentowania właściwych organizacji przed TK w tej sprawie.

Prezes NRA Joanna Agacka-Indecka podkreśla, że społeczna misja adwokatury polega na pomocy potrzebującym, tym bardziej jeśli chodzi o obronę praw i wolności obywateli.

- Dlatego zdecydowaliśmy się na bezpłatną pomoc organizacjom starającym się o zapewnienie pełnych praw wyborczych dla osób niewidomych - powiedziała.

Utrudnienia w głosowaniu niepełnosprawnych opisywały szeroko media, relacjonując przebieg niedawnych wyborów do Parlamentu Europejskiego. Niewidomi, którzy postanowili pokazać, że tajność głosowania w ich wypadku to fikcja, udowodnili, iż polskie przepisy pozwalają im głosować właściwie wyłącznie z pomocą innego wyborcy, co może naruszać konstytucyjną zasadę tajności głosowania.

Sugerowali np. możliwość przygotowania kartonowego szablonu z okienkami, który nakładałoby się na kartę do głosowania, by niewidomy sam mógł postawić krzyżyk w wybranym miejscu. Przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej zauważali, że brak prawnej podstawy do przygotowywania takich szablonów, poza tym karty wyborcze mają różne formaty i praktycznie do każdego okręgu wyborczego potrzebny byłby inny szablon i to nowy do kolejnych wyborów. Jednolity w całym kraju mógłby być tylko w wyborach prezydenckich.

Jedną z takich osób był Paweł Wdówik, niewidomy kierownik biura ds. osób niepełnosprawnych na Uniwersytecie Warszawskim. Ponieważ nie mógł oddać głosu zgodnie z prawem, wrócił do domu z kartą do głosowania. Członkowie komisji radzili mu, aby przyszedł zagłosować z kimś z rodziny lub znajomych, kto pomoże mu postawić krzyżyk we właściwym miejscu karty. Organizacje zrzeszające niewidomych zapowiadały protesty wyborcze do Sądu Najwyższego. Środa to ostatni dzień, by je składać.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum