Na ustawę o koronerach trzeba czekać, na stwierdzenie zgonu także

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 02 kwietnia 2019 13:00

Resort zdrowia wystosował do kancelarii premiera ponowną prośbę o akceptację projektu ustawy o stwierdzaniu, dokumentowaniu i rejestracji zgonów. Wciąż nie skierowano go do dalszych prac.

Na ustawę o koronerach trzeba czekać, na stwierdzenie zgonu także
Fot. Archiwum

Projekt został wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów w marcu zeszłego roku - przypomina DGP i dodaje, że o to, co dzieje się z zapowiadaną od dawna regulacją, pytał poseł Stanisław Lamczyk (PO). Wskazywał m.in. na problemy ze stwierdzaniem zgonów, z którymi od dawna borykają się samorządy.

Obowiązująca ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 31 stycznia 1959 r. stanowi bowiem, że zgon i jego przyczyna powinny być ustalone przez lekarza leczącego chorego w ostatniej chorobie, a w razie braku takiej możliwości - przez innego lekarza lub osobę powołaną do tego przez starostę (przy czym koszty tych oględzin i wystawionego świadectwa nie mogą obciążać rodziny zmarłego).

Starostom jednak nie zapewniono na to pieniędzy, nie ma też aktów wykonawczych opisujących chociażby kwalifikacje takich osób. Problem mogliby rozwiązać koronerzy. Niektóre samorządy powołują ich na własną rękę, regulujących tę kwestie przepisów jednak nie ma.

Czytaj: gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum