Na procesy narażeni są najczęściej ortopedzi, chirurdzy i ginekolodzy

Autor: echodnia.eu/Rynek Zdrowia • • 06 stycznia 2017 21:22

Z danych Okręgowej Rady Lekarskiej w Rzeszowie wynika, że na oskarżenia o błąd w sztuce medycznej najbardziej narażeni są lekarze pracujący na oddziałach zabiegowych, szczególnie: ortopedzi, chirurdzy i ginekolodzy położnicy, a także dentyści.

Na procesy narażeni są najczęściej ortopedzi, chirurdzy i ginekolodzy
Na procesy narażeni są najczęściej ortopedzi, chirurdzy i ginekolodzy. Fot. Archiwum

Wojciech Domka, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Rzeszowie, podkreśla, że każda procedura medyczna jest obarczona pewnym ryzykiem powikłań, o czym chory jest zawsze informowany. Problem w tym, że pacjenci lub ich bliscy najczęściej nie potrafią rozróżnić, czy do zdarzenia medycznego doszło na skutek błędu, czy komplikacji. Stąd już prosta droga do rzucania oskarżeń pod adresem lekarzy, w zdecydowanej większości niesłusznych.

Adwokaci chętnie prowadzą takie sprawy. Jak grzybów po deszczu przybywa firm, które specjalizują się w walce o odszkodowania. Część, aby zachęcić pacjentów do sądowych batalii, nie pobiera na starcie żadnych opłat lub tylko niewielkie. Umowa przewiduje natomiast, że w razie wygranej pacjent odda firmie nawet do 40 procent przyznanego odszkodowania.

Czytaj: www.echodnia.eu

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum