Na polskim rynku rośnie liczba nielegalnych farmaceutyków

Autor: TVP INFO/Rynek Zdrowia • • 04 lipca 2013 18:07

Polskę zalewa fala nielegalnych leków. Tylko przez ostatnie pół roku celnicy ze Szczecina przechwycili 8 tysięcy tabletek podrabianej viagry. To cztery razy tyle niż zwykle zatrzymują w ciągu całego roku - dowiedział się portal tvp.info.

Na polskim rynku rośnie liczba nielegalnych farmaceutyków
Z danych izb celnych wynika, że liczba nielegalnych farmaceutyków, które próbuje się przemycić do Polski rośnie z roku na rok. W porównaniu z rokiem 2011 wzrosła ona dziesięciokrotnie.

Z badań prowadzonych w celniczych laboratoriach wynika, że podrabiane leki zawierają często wiele substancji, których nie powinno w nich być. W podrabianych tabletkach odkryto m.in. chlorochinę - to silna substancja stosowana w leczeniu malarii, różnego rodzaju substancje narkotyczne, pochodne amfetaminy, leki przeciwcukrzycowe, wapno a nawet zwykły cement.

Częstym problemem w przypadku nielegalnych leków jest także fakt, że producent sprzedaje nam lek ziołowy, tymczasem tabletka zawiera substancje czynne. Dotyczy to często nielegalnych leków wspomagających odchudzanie oraz niektórych specyfików medycyny azjatyckiej. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że obecnie 10 procent produktów leczniczych na świecie to podróbki. 

Nielegalne lekarstwa trafiają do Polski z Chin i Indii.  Z danych Narodowego Instytutu Leków wynika, że są to najczęściej podróbki viagry, leków na odchudzanie oraz sterydy. 

Więcej:tvp.info

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum