Na L4 bez pieniędzy. Niebezpieczna zmiana w przepisach od 1 stycznia
To ważna zmiana dla ubezpieczonych. Z początkiem 2022 roku na "L4" można zostać bez zasiłku chorobowego, czyli bez pieniedzy. To możliwe przez zmianę w przepisach, która zacznie obowiązywać już od stycznia 2022 roku.

- L4 bez pieniędzy? To możliwe. Od stycznia 2022 na zwolnieniu lekarskim można zostać bez zasiłku chorobowego
- Zgodnie z nowymi przepisami ZUS od 2022 roku nie będzie sprawdzać kodów choroby wpisanych na L4. Każda jednostka będzie wliczana do puli 182 dni zasiłku chorobowego
- Zmiany w zapisach mają udaremnić sytuacje, gdy pracownik przedłuża sobie okres wypłaty zasiłku chorobowego poprzez pobieranie zwolnień na różne schorzenia
- W efekcie od 2022 roku można zostać na L4 bez zasiłku chorobowego. Nie otrzymają go osoby ubezpieczone, jeśli zachorują po nowym roku i poprzednio często otrzymywały tzw. L4
- Po nowym roku, jeśli przerwa pomiędzy kolejnymi niezdolnościami do pracy będzie wynosiła mniej niż 60 dni, to ZUS zsumuje zwolnienia do jednej puli
Sprawdź: Niższy zasiłek chorobowy i krótsze zwolnienie lekarskie od 2022. Ogromne zmiany w ZUS
L4 z nowego powodu już z początkiem 2022. Będzie plaga zwolnień lekarskich?
Od 2022 zasiłek macierzyński po nowemu. Ważne zmiany
Zwolnienie lekarskie bez pieniędzy? Ważna zmiana w ZUS w sprawie L4
Jak podaje money.pl, zgodnie z nowymi przepisami związanymi z wypłatą zasiłków, od nowego roku pracownik będzie miał utrudnione korzystanie ze zwolnień na różne schorzenia.
Tym sposobem ZUS uniknie sytuacji wydłużania przez ubezpieczonego okresu wypłaty zasiłku chorobowego ponad obowiązujący roczny limit 182 dni. Dotychczas było to możliwe, ponieważ naliczanie zasiłku wynikało od jednostki chorobowej.
- Jeżeli następujące po sobie niezdolności do pracy są spowodowane tą samą chorobą, okres zasiłkowy podlega zsumowaniu. Natomiast w sytuacji różnych jednostek chorobowych, pomiędzy którymi wystąpi choćby jednodniowa przerwa, okres zasiłkowy liczony jest na nowo – wyjaśniła money.pl dr Katarzyna Kalata, prawniczka i prezes zarządu HR Lex.
Z kolei po nowym roku, jeżeli przerwa pomiędzy kolejnymi niezdolnościami do pracy będzie wynosić mniej niż 60 dni, wówczas ZUS zsumuje zwolnienia do puli 182 dni, niezależnie od tego, czego dotyczą – podaje money.pl.
Od 2022 roku już nie będzie miało znaczenia, na co otrzymujemy zwolnienie chorobowe.
Sprawdź: Nowa pensja minimalna od 1 stycznia 2022. Podwyżki również dla pracowników ochrony zdrowia
Czytaj: Zwolnienie lekarskie do tyłu. Na ile dni wstecz lekarz może dać L4?
Krótszy okres zasiłkowy, mniejszy zasiłek chorobowy i L4 po nowemu. Przed nami rewolucja w ZUS
Ważny kod na L4. Czy pracodawca widzi na zwolnieniu lekarskim rodzaj choroby?
Zwolnienie lekarskie bez zasiłku? Ważna zmiana w przepisach
Co ważne, choć nowe przepisy wejdą w życie od stycznia 2022 roku, to zostały one skonstruowane w taki sposób, aby w niektórych przypadkach osoby ubezpieczone, które przejdą na zwolnienie na przełomie roku, ale wcześniej dość często pobierały L4, nie otrzymały zasiłku. Dlaczego?
Wszystko z powodu tej problematycznej dla niektórych przerwy pomiędzy kolejnymi zaświadczeniami. Wszystkie choroby, jeżeli nie będzie pomiędzy nimi przerwy 60 dni, ZUS doliczy do jednego okresu rozliczeniowego, co podkreśla money.pl.
Zgodnie z nowymi zasadami, taka osoba będzie mogła wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne. Jednakże jest ono przyznawane na innych zasadach niż zasiłek chorobowy, natomiast wysokość uzależniona jest m.in. od rodzaju choroby.
- O świadczenie rehabilitacyjne można występować w przypadkach poważnych schorzeń, a nie np. po zwykłej anginie czy zatruciu pokarmowym. Tylko niektórzy uzyskają to świadczenie – przypomniała rozmówczyni money.pl.
Czytaj: Ważny kod na L4. Czy pracodawca widzi na zwolnieniu lekarskim rodzaj choroby?
Od stycznia kontrole L4 po nowemu. ZUS sprawdzi logowanie telefonu i dane z biura podróży
L4 na nową chorobę
Wypalenie zawodowe od 1 stycznia 2022 roku będzie uznawane za chorobę, na którą pracownik będzie mógł otrzymać L4. Dodajmy, że WHO wpisała wypalenie zawodowe na listę ICD w czerwcu 2019 roku, natomiast jednostka ta zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022.
Objawy wypalenia zawodowego, którego przyczynami są m.in. przewlekły stres, zmęczenie czy zbyt wygórowane cele, to m.in. wyczerpanie, obniżony nastrój i ocena własnych dokonań, zobojętnienie.
Jakie są objawy wypalenia zawodowego?
- fizyczne: poczucie wycieńczenia lub wyczerpania energii,
- emocjonalne: obniżony nastrój, negatywne uczucia lub zobojętnienie przejawiające się cynicznym i pozbawionym empatii zachowaniem,
- behawioralne: zmniejszona wydajność zawodowa, obniżenie oceny własnych dokonań i poczucie, że wszystko co się robi nie ma sensu lub jest niewystarczająco dobre.
Sprawdź: Nowa choroba mocno wpłynie na rynek pracy i liczbę zwolnień lekarskich
Rewolucja w zwolnieniach lekarskich. L4 na wypalenie zawodowe
Wielka rewolucja w ZUS. Zasiłek chorobowy, L4 i macierzyński po nowemu
Więcej pieniędzy z ZUS. Zasiłek chorobowy zostanie podwyższony, ale tylko w jednym przypadku
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (21)