NSA ws. składki zdrowotnej na kontrakcie menadżerskim

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 14 lipca 2017 09:56

Naczelny Sąd Administracyny zdecydował, że menedżer z firmą nie musi płaci podwójnej składki zdrowotnej, jeżeli  przychód osiąga z jednego tytułu.

NSA ws. składki zdrowotnej na kontrakcie menadżerskim
NSA orzekł kiedy menedżer z firmą nie musi płaci podwójnej składki zdrowotnej. Fot. PTWP

To rozstrzygnięcie może dotyczyć np. lekarzy pełniących w placówkach ochrony zdrowia poza działalnością specjalistyczną funkcje administracyjne.

Z takim orzeczeniem będzie musiał teraz pogodzić się NFZ, który do tej pory wskazał, że osoba, która ma kontrakt menedżerski o zarządzanie przedsiębiorstwem i zawiera go, prowadząc działalność w tym samym zakresie, płaci dwie składki na NFZ.

Zdaniem płatnika, umowa kontraktu menedżerskiego zawarta w ramach firmy jest traktowana jako odrębny tytuł do objęcia obowiązkiem ubezpieczeniowym - jako zlecenie.

Zdaniem NSA w przypadku, gdy menadżer  osiąga przychody wyłącznie z kontraktu menedżerskiego nie musi płacić podwójnej składki. To byłoby uzasadnione, gdyby  ubezpieczony uzyskiwał więcej niż jeden przychód (art. 82 ust. 1 i ust. 2 ustawy o świadczeniach).

Stanowisko NSA oznacza, że menedżer z firmą zajmującą się zarządzaniem zapłaci podwójną składkę zdrowotną, gdy obsługuje kilka spółek, a nie jedną.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum