NSA: terapia lekowa to nie badania kliniczne
Szpital, który płaci za preparat przygotowywany i zużywany na potrzeby konkretnego pacjenta, nie prowadzi badań klinicznych leku, tylko ratuje zdrowie pacjentów - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Spór toczył się o to, czy oferowane świadczenie medyczne jest zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust.1 pkt 18 tej ustawy. Przepis zwalnia z podatku usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Dotyczy to również dostaw towarów i świadczeń ściśle z nimi związanych, które są wykonywane w ramach działalności leczniczej przez placówki medyczne.
W sporze chodziło o formę niestandardowej terapii polegającej na podawaniu pacjentom preparatu leczniczego MSC - na bazie komórek multipotencjalnych, czyli tych, z których powstają komórki macierzyste poszczególnych tkanek i narządów - wyjaśnia gazetaprawna.pl.
Szpital wyjaśnił, że preparat jest przygotowywany dla konkretnego pacjenta (według parametrów ściśle określonych przez lekarza prowadzącego) i w całości przez niego zużywany. Sporządzała go zewnętrzna firma. Szpital płacił jej za wykonanie preparatu, a pacjenci lecznicy za całość świadczenia. NSA uznał, że szpital nie prowadził badań klinicznych leku, tylko ratował zdrowie pacjentów, co ma konsekwencje w zakresie podatku VAT.
Czytaj:www.gazetaprawna.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)