NSA: szpital nie ma prawa pobierać opłat od pacjentów, musi im także zapewnić wszystkie leki

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 30 października 2018 11:58

Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację Rzecznikowi Praw Pacjenta w sprawie uznania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów. Wyrok jest ostateczny.

NSA: szpital nie ma prawa pobierać opłat od pacjentów, musi im także zapewnić wszystkie leki
Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację Rzecznikowi Praw Pacjenta Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Na oddziale rehabilitacyjnym jednego ze szpitali w Pomorskiem pobierano od pacjentów dodatkowe opłaty za korzystanie z wyposażenia placówki, tj. szafy, telewizora oraz czajnika. Zgodnie z cennikiem opłaty za używanie telewizora i szafy wynosiły po 30 zł za tydzień pobytu od osoby. Za używanie czajnika pacjenci mieli płacić 10 zł za tydzień - informuje Rzeczpospolita.

Szpital zobowiązywał również pacjentów, by na cały okres pobytu w placówce zabierali ze sobą przyjmowane na stałe leki w oryginalnych opakowaniach.

Rzecznik Praw Pacjenta zakazał szpitalowi pobierania takich opłat uznając, że proceder ten narusza prawo pacjentów do godności. Z kolei konieczność zabierania własnych leków do szpitala jest ograniczaniem prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych.

28 września 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację RPP, uznając, że szpital ma obowiązek zapewnić hospitalizowanym wszystkie niezbędne leki, w tym te przyjmowane na stałe. Nie ma ponadto prawa pobierać od pacjentów dodatkowych opłat.

Więcej: www.rp.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum