NSA: preferencyjna stawka za wyroby medyczne powinna być stosowana częściej

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 06 grudnia 2017 09:43

We wtorek (5 grudnia br.) Naczelny Sąd Administracyjny wytknął urzędnikom urzędów skarbowych, że źle interpretują przepisy dot. preferencyjnej stawki na wyroby medyczne. NSA opowiedział się za szeroką definicją tego pojęcia, a tym samym za poszerszenieniem asortymentu wyrobów medycznych sprzedawanych z 8-proc. stawką VAT.

NSA: preferencyjna stawka za wyroby medyczne powinna być stosowana częściej
NSA nie miał wątpliwości, że dla celów VAT zastosowanie ma szerokie, a nie wąskie rozumienie pojęcia wyrobu medycznego Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W sprawie (sygn. akt I FSK 433/16) chodziło o VAT na oprawki do okularów korekcyjnych. We wniosku o interpretację spółka wskazała, że w ramach działalności importuje je spoza Unii. Obecnie sprzedaje je z 23-proc. VAT. Uważała jednak, że ma prawo stosować preferencyjną, 8-proc. stawkę dla wyrobów medycznych - informuje Rzeczpospolita.

Ustawa o VAT nie określa, co to jest wyrób medyczny. Odsyła do ustawy o wyrobach medycznych, a ta zawiera dwie definicje wyrobu medycznego: wąską i szerszą.

Fiskus podszedł do sprawy "wąsko". Jego zdaniem z preferencji VAT korzysta tylko to, co jest wymienione w art. 2 pkt 38 ustawy o wyrobach medycznych. Sporne oprawki jako wyposażenie wyrobów medycznych wyrzucił z uprzywilejowanej kategorii. O tym, czy do ceny towaru przeznaczonego dla zdrowia trzeba doliczyć 8 czy 23 proc. VAT, decyduje szeroka definicja z art. 132 wspomnianej.

NSA nie miał wątpliwości, że dla celów VAT zastosowanie ma szerokie, a nie wąskie rozumienie pojęcia wyrobu medycznego.

Więcej: www.rp.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum