NSA: podmiot leczniczy nie może zrzucać odpowiedzialności za bezpieczeństwo dokumentacji medycznej

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 12 kwietnia 2018 13:18

W wyniku sporu jednej z poradni medycznych z Katowic z właścicielem budynku, w którym mieściła się poradnia, pacjenci stracili dostęp do dokumentacji medycznej. Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego to podmiot medyczny ma obowiązek zabezpieczenia dokumentacji medycznej i nie może zrzucać odpowiedzialności za utratę dostępu na kogoś innego.

Zdaniem NSA, gdy podmiot medyczny utraci dokumentację medyczną, musi podjąć działania w celu jej odzyskania Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W połowie 2017 r. do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło 16 wniosków o wszczęcie postępowania wyjaśniającego ws. utraty dostępu do dokumentacji medycznej przez pacjentów katowickiej poradni medycznej - informuje Rzeczpospolita.

Właściciel budynku, od którego poradnia wynajmowała pomieszczenia, zajął go za długi czynszowe i zablokował dostęp do dokumentów. Rzecznik uznał, że doszło do stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził jednak, że nie można czynić takiego zarzutu, gdy dokumentacja znalazła się we władaniu osoby trzeciej bez zgody i woli podmiotu leczniczego.

Ostatecznie NSA orzekł, że to podmiot leczniczy ma obowiązek zabezpieczenia dokumentacji medycznej. Jak tłumaczyła sędzia Barbara Adamiak, placówka medyczna "nie zachowała się rozsądnie". Spór z wynajmującym trwa kilka miesięcy, a spółka nie zabezpieczyła dokumentacji pacjentów.

Zdaniem NSA, gdy podmiot medyczny utraci dokumentację medyczną, musi podjąć działania w celu jej odzyskania. Służą temu m.in. środki przewidziane w procedurze cywilnej.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum