NSA: pacjent szpitala psychiatrycznego słusznie pozbawiony papierosów

Autor: lex.pl/Rynek Zdrowia • • 27 lipca 2016 21:21

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę pacjenta na złe warunki w szpitalu psychiatrycznym i niegrzeczny personel. Uznał bowiem decyzję Rzecznika Praw Pacjenta nie stwierdzającą naruszeń za słuszną i zasadną.

NSA: pacjent szpitala psychiatrycznego słusznie pozbawiony papierosów
NSA: pacjent szpitala psychiatrycznego słusznie pozbawiony papierosów. Fot. Archiwum

Krzysztof N. przebywający na Oddziale Psychiatrii Sądowej jednego z krakowskich szpitali psychiatrycznych poskarżył się rzecznikowi na złe warunki i niegrzeczny personel medyczny. Chodziło o zakaz palenia tytoniu w budynku ( mimo że na innych oddziałach pacjenci palili), brak szafek i dostępu do łóżek z trzech stron, brud, a także brak identyfikatorów wśród personelu. Skarżącemu doskwierał zakaz kontaktu z rodziną i znajomymi oraz mało urozmaicone menu.

Rzecznik Praw Pacjenta po analizie skargi zarządził kontrolę. Jednak kontrola w szpitalu nie wykazała, że brakuje tam czystości, zaś identyfikatory nie są niezbędną częścią wyposażenia personelu.

W skardze kasacyjnej do NSA adwokat Andrzeja N. zwrócił uwagę, że sąd I instancji nie wziął pod uwagę materiału dowodowego w postaci monitoringu, stale prowadzonego na oddziale szpitalnym. Dowodził, że w czasie kontroli personel zachowywał się inaczej niż, gdy jej nie było.

NSA w wyroku z 22 lipca br. (sygnatura akt II OSK 527/ 16) nie zgodził się z argumentami pacjenta. Monitoring w tym szpitalu nie polega na rejestracji zapisów, lecz na bieżącym dozorze pomieszczeń. A zatem dowodu z zapisu elektronicznego nie można było przeprowadzić.

Jeśli zaś idzie o kontakty z rodziną, to w wypadku Krzysztofa N. były one nie wskazane, gdyż rodzina przynosiła mu artykuły niedozwolone, takie jak np. narkotyki, papierosy i alkohol. Zakaz palenia natomiast obowiązuje w większości szpitali w Polsce i oddział psychiatryczny posiada regulamin zawierający taki zapis.

Czytaj: www.lex.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum