×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

NSA: odmowa skierowania do sanatorium przez NFZ podlega skardze

Autor: Dziennik Gazeta Prawna, KR/Rynek Zdrowia18 grudnia 2013 09:26

Naczelny Sąd Administracyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich ws. dopuszczalności zaskarżenia potwierdzenia lub odmowy potwierdzenia skierowania na leczenie uzdrowiskowe.

NSA: odmowa skierowania do sanatorium przez NFZ podlega skardze
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
NSA stwierdził, że potwierdzenie skierowania na leczenie uzdrowiskowe jest czynnością z zakresu administracji publicznej podlegającą kontroli sądu administracyjnego, natomiast odmowa potwierdzenia skierowania na leczenie uzdrowiskowe nie jest taką czynnością i powinna mieć formę decyzji administracyjnej (sygn. akt II GPS 2/13).

Do tej pory sądy administracyjne orzekały na niekorzyść obywateli, stwierdzając, że odmowa skierowania do sanatorium nie podlega w ogóle skardze.
Rzecznik stwierdził, że taka praktyka działania sądów prowadzi do naruszenia konstytucyjnego prawa obywateli do ochrony własnego zdrowia.

- Od jednostronnego działania dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ zależy, czy uprawniony podmiot skorzysta z przysługującego mu leczenia uzdrowiskowego - podkreślił RPO. W jego ocenie sądy nie powinny odrzucać tego typu skarg, ale rozpoznawać je merytorycznie, dając obywatelowi odpowiedź, czy działanie organu wykonawczego funduszu było słuszne. Tylko wtedy będzie miał on zapewnione prawo do sądu.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze