NSA: niewidomy musi ponownie stawić się przed komisją lekarską

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 17 lutego 2014 10:38

Niewidomy z I grupą inwalidzką musi ponownie stawić się przed komisją lekarską, aby otrzymać nową legitymację potwierdzającą status i uprawnienia - uznał Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie niewidomego, któremu stołeczny zespół ds. orzekania o niepełnosprawności odmówił wydania legitymacji.

Mężczyzna miał orzeczenie z 1986 r. o zaliczeniu go do I grupy inwalidzkiej. Wyjaśniono mu jednak, że nowej legitymacji nie otrzyma, ponieważ - zgodnie z przepisami regulującymi tryb wydawania legitymacji - nie może on być uznany za osobę niepełnosprawną. Aby uzyskać taki dokument, musi mieć orzeczenie miejskiego bądź powiatowego zespołu ds. orzekania - informuje gazetaprawna.pl

Niewidomy skierował sprawę do sądu. Podkreślił, że na podstawie ustawy z 27 września 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, osoby, które przed 1998 r. zostały zaliczone do jednej z grup inwalidów, są uznawane za osoby niepełnosprawne w rozumieniu obecnej ustawy.

Warszawski sąd nie podzielił tych argumentów, uznając, że mężczyzna nie może otrzymać legitymacji na podstawie starego orzeczenia. Sytuacja zmieniła się z początkiem 2010 r., kiedy zmieniono przepisy wykonawcze w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności i wykreślono z nich organy, które w przeszłości orzekały o niepełnosprawności.

Niewidomemu nie pomogła też skarga do NSA. Sędzia Anna Lech wskazała, że niewidomy powinien ponownie udać się na komisję, aby otrzymać potwierdzenie swojej niepełnosprawności (wyrok NSA z 14 lutego 2014 r., sygn. akt I OSK 1863/12).

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum