NSA: nawet prywatna lecznica powinna informować jak działa

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 06 września 2017 12:55

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego informacje dotyczące funkcjonowania niepublicznych lecznic, w niektórych sytuacjach powinny być ujawniane, tak jak ma to miejsce w przypadku placówek publicznych.

NSA: nawet prywatna lecznica powinna informować jak działa
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, tak zdecydował sąd rozstrzygając sprawę dotyczącą niepublicznej placówki z Nakła, która odmówiła Fundacji Rodzić po Ludzku wypełnienia ankiet dotyczących m.in. warunków oraz procedur na oddziałach położniczych i neonatologicznych.

Lecznica stwierdziła, że nie wykonuje usług na rzecz pacjentów, lecz świadczy je na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie jest tym samym zobligowana na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej do realizacji obywatelskich wniosków. W ocenie szpitala byłby to jedynie uciążliwy obowiązek, którego nie należy nakładać na prywatnego przedsiębiorcę.

Odmienną opinię miał NSA twierdząc, że niepubliczne podmioty lecznicze w niektórych sytuacjach są zobowiązane do udostępnienia informacji publicznej, gdyż prowadzą działalność na rzecz pacjenta. 

Więcej: www.gazetaprawna.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze