NSA: marszałek nie musi zwracać dotacji dla szpitala w Chełmie

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 26 sierpnia 2011 10:28

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną ministra finansów na orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że Urząd Marszałkowski w Lublinie nie musi zwracać budżetowi ponad 760 tys. zł dotacji na dokończenie budowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie.

NSA: marszałek nie musi zwracać dotacji dla szpitala w Chełmie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Samorząd województwa nie musi zwracać dotacji na dokończenie budowy szpitala w Chełmie. Za przegrany proces Ministerstwo Finansów wpłaci na konto Urzędu Marszałkowskiego ponad 18 tysięcy złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania - powiedziała nam Beata Górka, rzecznik prasowy marszałka województwa lubelskiego.

NSA w dniu 24 sierpnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej postanowił oddalić skargę kasacyjną i zasądził od wnoszącego ją ministra finansów na rzecz województwa lubelskiego zwrot kosztów postępowania kasacyjnego(sygnatura akt II GSK 799/10).

Jak już informowaliśmy, NSA podzielił stanowisko sądu I instancji (Wojewódzki ego Sądu Administracyjnego w Warszawie), że wydatki na pokrycie umów z 2008 r. mieściły się w celu dotacji. W ocenie sądu należy zgodzić się, że sporna kwota dotacji była niezbędna do realizacji zadania, została rozliczona zgodnie z umową i w przewidzianym w niej terminie. Sąd uznał, że w okolicznościach faktycznych badanej sprawy dotacja mogła być ujęta w wydatkach niewygasających.

Samorząd województwa otrzymał w 2008 roku na dokończenie budowy szpitala w Chełmie dotację z budżetu państwa, której część (ponad 760 tys. zł, a wraz z odsetkami prawie milion złotych), stała się przedmiotem sporu.

Województwo lubelskie jest organem założycielskim 22 jednostek ochrona zdrowia, w tym przejętego w 1999 r. Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie. Jego budowę rozpoczęto w 1981 r., zakończono w 2009 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze