NSA: leki nie są zwykłym towarem rynkowym

Autor: Dziennik Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2019 10:15

Reklamy leków i aptek nie można uznać za działalność jednoznacznie nakierowaną na dobro pacjentów - uznał Naczelny Sąd Administracyjny, który oddalił skargę kasacyjną dotyczącą stanowiska Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w tej sprawie.

NSA: leki nie są zwykłym towarem rynkowym
NSA oddalił skargę kasacyjną Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Główny Inspektor Farmaceutyczny nakazał spółce - właścicielowi apteki - zaprzestania reklamy apteki (udział w programie lojalnościowym oraz kolportażu reklamowej gazety), a także nałożył na nią 20 tys. zł kary. Odwołał się do art. 94a ust. 1 Prawa farmaceutycznego zgodnie z którym zabroniona jest reklama aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności - informuje Rzeczpospolita.

Uwzględniając poglądy wyrażone w orzecznictwie, Główny Inspektor Farmaceutyczny stwierdził, że program lojalnościowy, w którym uczestniczy ukarana spółka, narusza prawo. Stanowi zachętę do kupna produktów w konkretnej aptece, w której pacjent otrzymuje kartę oznaczoną logo apteki.

Stanowisko to podzielił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. W uzasadnieniu wyroku oddalającego skargę spółki, zwrócono uwagę, że wyrażona w art. 22 konstytucji zasada swobody działalności gospodarczej może zostać ograniczona ustawą. Przykładem takiego ograniczenia jest ustawa Prawo Farmaceutyczne.

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że skarga kasacyjna nie zasługuje na uwzględnienie. Odwołując się do swojego wyroku z 25 sierpnia 2016 r. wskazał, iż przepisy ustawy Prawo farmaceutyczne zakazujące reklamy aptek są przepisami, które ograniczają swobodę działalności gospodarczej w dopuszczalnej przez konstytucję formie i zakresie. NSA stanął na stanowisku, że leki nie są zwykłym towarem rynkowym, obrót nimi musi być zatem i jest reglamentowany przez państwo, a prowadzący taką działalność nie mogą korzystać z pełni wolności gospodarczej.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum