NSA: lekarze rodzinni naruszyli prawo

Autor: 4.rp.pl/Rynek Zdrowia • • 25 września 2015 14:29

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, iż lekarze rodzinni, którzy w styczniu 2015 zamknęli gabinety w ramach protestu Porozumienia Zielonogórskiego naruszyli prawa pacjentów poprzez brak dostępu do dokumentacji medycznej.

NSA: lekarze rodzinni naruszyli prawo
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

WSA wydał cztery pierwsze orzeczenia (z 61) w sprawie skarg podmiotów leczniczych, których działania protestujących lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej zakwestionował Rzecznik Praw Pacjenta - podaje Rzeczpospolita.

W ub. roku lekarze podstawowej opieki zdrowotnej w ramach protestu nie  zawierali umów z NFZ, co spowodowało, że na początku stycznia niektóre przychodnie i gabinety lekarskie zostały zamknięte.

Ponieważ z tego powodu pacjenci mieli utrudniony dostęp do dokumentacji medycznej, Rzecznik Praw Pacjenta wszczął 61 postępowań w sprawie stosowania przez te placówki praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów - informuje Rzeczpospolita.

W ustnych uzasadnieniach orzeczeń oddalających skargi lekarzy rodzinnych, WSA wskazał, że brak dostępu do dokumentacji medycznej naruszał zbiorowe prawa pacjentów.

Więcej: www4.rp.pl

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum