NSA: badanie psychologiczne jest zwolnione z VAT

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2016 18:17

Testy psychologiczne w badaniach wstępnych czy okresowych pracowników mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, gdyż ewidentnie służą profilaktyce i zachowaniu zdrowia - stwierdził w wyroku Naczelny Sąd Administracyjny.

Zwolnienie z VAT usług medycznych wywołuje wiele sporów z fiskusem. Fot. Archiwum

Z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpiła do fiskusa jedna z placówek medycznych z Wrocławia. Tłumaczyła, że jest ZOZ-em i w ramach działalności prowadzi opiekę profilaktyczną nad pracownikami zakładów pracy. Placówka wskazała, że wykonuje m.in. badania, które są niezbędne do orzeczenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do wykonywania określonych zawodów. Zapytała, czy wykonywanie badań profilaktycznych pracownika jest w całości zwolnione z VAT - informuje Rzeczpospolita. 

Fiskus odpowiedział, że badanie sprawności wiążące się z oceną ryzyka i konsekwencji zdrowotnych w określonych grupach zawodowych nie służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, więc usługi świadczone przez zatrudnionego psychologa nie korzystają ze zwolnienia.

ZOZ nie zgodził się z taką wykładnią i się odwołał. Najpierw rację przyznał mu Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, a następnie NSA.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum