NRPiP prosi prezydenta o zawetowanie ustaw kolejkowych

Autor: NIPiP/Rynek Zdrowia • • 31 lipca 2014 15:11

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych opublikowała w czwartek (31 lipca) pismo skierowane do Prezydenta RP, w którym wnosi, by przekazał Sejmowi trzy ustawy zdrowotne do ponownego rozpatrzenia. NRPiP prosi, by Bronisław Komorowski skorzystał z prerogatywy przyznanej art. 122 ust. 5 Konstytucji i zawetował ustawy.

Chodzi o ustawy tzw. pakietu kolejkowego:

• zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw,

• zmianie ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia,

• zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw.

NRPiP twierdzi, że samorządy zawodowe, w tym samorząd pielęgniarek i położnych, pozbawione zostały możliwości zajmowania stanowiska w istotnych sprawach, dotyczących stanu zdrowia społeczeństwa, polityki zdrowotnej państwa oraz organizacji ochrony zdrowia i sprawowania pieczy nad należytym wykonywaniem zawodów pielęgniarki i położnej.

”W toku niezwykle pospiesznych, prowadzonych niejednokrotnie w nocy prac legislacyjnych, pominięto bez jakiegokolwiek uzasadnienia wszystkie uwagi zgłaszane przez samorządy zawodowe do projektów tych ustaw” - czytamy w opublikowanym piśmie.

Tego rodzaju sytuacja wskazuje nie tylko o lekceważenie liczącego ponad 300 tys. członków samorządu pielęgniarek i położnych, jak i pozostałych samorządów, ale także na naruszenie wynikającej z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zasady przyzwoitej legislacji” - wywodzi w uzasadnieniu NRPiP.

Na zakończenie prezes NRPiP Grażyna Rogala Pawelczyk w imieniu samorządu pielęgniarek i położnych apeluje: ”Mając powyższe argumenty na uwadze pragnę raz jeszcze prosić Pana Prezydenta o skorzystanie z prawa weta i nie pospisywanie ustaw”.

Więcej: www.nipip.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum