NRPiP krytycznie o propozycji kształcenia w zawodzie asystenta medycznego

Autor: NIPiP/Rynek Zdrowia • • 02 maja 2019 10:04

Wprowadzenie zawodu "asystenta medycznego" nie zawiera obecnie żadnego uzasadnienia systemowego, merytorycznego i praktycznego, natomiast wprowadza niepokój i "poczucie chaosu merytorycznego" - uważa prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

NRPiP krytycznie o propozycji kształcenia w zawodzie asystenta medycznego
Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Na stronie Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych zostało opublikowane krytyczne stanowisko Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w sprawie wprowadzenia do kwalifikacji zawodów szkolnictwa zawodowego nowego zawodu - asystenta medycznego.

Jak podano w stanowisku, propozycja wprowadzenia do szkół kształcenia w zawodzie "asystenta medycznego" została przedłożona przez Starostwo Powiatowe Tarnowskich Gór. Zawód "asystenta medycznego" miałby być nauczany w ramach pięcioletniej nauki - technikum medycznego.

Zdaniem prezydium NRPiP cechą przedłożonej propozycji jest krzyżowanie się kompetencji z dotychczasowymi dwoma zawodami, tj. opiekuna medycznego i sekretarki medycznej. Tym samym wątpliwość budzi brak jednoznacznie określonej roli zawodu "asystenta medycznego" w systemie opieki zdrowotnej, oraz jego relacji kompetencyjnych względem innych zawodów.

Według NIPiP, po raz kolejny przedłożono propozycję wprowadzenia nowego zawodu, ale tylko przez opis wymogów w zakresie kształcenia i wpisanie go do rozporządzenia o kwalifikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, a tym samym wpisania nowego zawodu do rozporządzenia - Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - regulującego istniejące zawody na rynku pracy.

Istotnym mankamentem przedłożonej propozycji jest brak kompleksowego uregulowania ustawowego. Kierując się racjonalnością i bezpieczeństwem wykonywania zawodów w sektorze ochrony zdrowia oraz bezpieczeństwem pacjenta nowy zawód - który miałby realizować zadania mające istotne znaczenie dla procesu udzielania świadczeń zdrowotnych - wymaga określenia jego statusu, ścieżki doskonalenia zawodowego, wiedzy i umiejętności oraz zasad nadzoru nad jego wykonywaniem w oparciu o odrębne przepisy prawa np. we wspólnej ustawie o zawodach ochrony zdrowia - stwierdza prezydium NRPiP.

Przedłożona propozycja zakresu kształcenia osób, które miałyby wykonywać zawód "asystenta medycznego" nie pozwala na udzielenie odpowiedzi co do zakresu przedmiotowego tego zawodu, a tym samym do jego zaklasyfikowania jako: zawodu medycznego, zawodu na rzecz zdrowia czy zawodu ochrony zdrowia.

Mając powyższe na uwadze, Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych wyraża stanowczy sprzeciw wobec przedłożonej propozycji wprowadzenia do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego nowego zawodu – asystenta medycznego.

Więcej: nipip.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum