NRPiP apeluje o interwencję ws. terminów konsultacji społecznych

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2018 12:46

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych sprzeciwia się niedotrzymywaniu terminów konsultacji społecznych, jakie wpływają z Ministerstwa Zdrowia. Zbyt krótki czas na zaopiniowanie aktu prawnego lub przesłanie go po terminie uniemożliwia przesłanie uwag oraz podjęcie stanowiska w sprawach związanych z ochroną zdrowia.

Na zdj. Zofia Małas, prezes NRPiP

NPiP zwróciła się w tej sprawie do ministra zdrowia, apelując o podjęcie odpowiednich działań w celu przywrócenia standardu procesu legislacyjnego.

„W związku z pojawiającymi się sytuacjami niedotrzymywania terminów w zakresie opiniowania aktów prawnych jakie wpływają z Ministerstwa Zdrowia do Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych zwracam się z prośbą o interwencję w powyższej sprawie” - czytamy w piśmie skierowanym do ministra Radziwiłła.

W ocenie Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych obowiązujący i stosowany proces legislacyjny jest daleki od obowiązujących standardów. Zbyt krótkie terminy konsultacji społecznych lub przesyłanie ich po terminie niejednokrotnie uniemożliwiają zaopiniowanie aktu prawnego i przesłanie uwag.

„Jako pełnoprawny uczestnik procesu legislacyjnego mamy prawo oczekiwać poważnego traktowania zgodnie z ustawowym zadaniem wypowiadania się w sprawach szeroko pojętej ochrony zdrowia i zasad organizacji opieki zdrowotnej oraz prawo do zajmowania stanowisk w sprawach stanu zdrowia społeczeństwa, polityki zdrowotnej państwa oraz organizacji ochrony zdrowia" - czytamy dalej w piśmie.

"W licznych wystąpieniach podkreślał Pan Minister wagę konsultacji społecznych jednak nie znajduje to odzwierciedlenia w stosowanych praktykach kierowanego przez Pana Ministerstwa. Prosimy zatem o zwrócenie uwagi na pojawiający się problem z przebiegiem procesu legislacyjnego w tym konsultacji społecznych z udziałem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych i podjęcie odpowiednich działań” –  podsumowuje swoje pismo NRPiP.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum