NROZ: wniosek ws. dr. Grzesiowskiego nie dotyczy pozbawienia prawa wykonywania zawodu Samorząd lekarski często wypowiada się krytycznie na temat niektórych działań i decyzji podejmowanych przez władze państwowe. Fot. archiwum

Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej, jako organ Naczelnej Izby Lekarskiej, przekazał Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka informacje dot. skarg ws. wypowiedzi dr. Pawła Grzesiowskiego i Bartosza Fiałka.

  • Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej: - Postępowanie ws. z zawiadomienia dotyczącego dr. Pawła Grzesiowskiego jest na etapie czynności sprawdzających
  • Samorząd lekarski często wypowiada się krytycznie na temat niektórych działań i decyzji podejmowanych przez władze państwowe

Do ustawowych zadań rzecznika należy m.in. prowadzenie postępowań wyjaśniających w sprawach z zakresu odpowiedzialności zawodowej lekarzy oraz nadzór nad działalnością okręgowych rzeczników odpowiedzialności zawodowej. NROZ przekazał Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka następujące informacje:

Postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarzy prowadzone jest zgodnie z przepisami ustawy z 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich. Postępowanie to może obejmować następujące etapy:

- czynności sprawdzające;
- postępowanie wyjaśniające;
- postępowanie przed sądem lekarskim;
- postępowanie wykonawcze.

Czynności sprawdzające oraz postępowanie wyjaśniające są prowadzone przez organy izb lekarskich, którymi są okręgowi rzecznicy odpowiedzialności zawodowej oraz NROZ.

Przewinienie zawodowe

Celem czynności sprawdzających jest wstępne zbadanie okoliczności koniecznych do ustalenia, czy istnieją podstawy do wszczęcia postępowania wyjaśniającego. Natomiast celem postępowania wyjaśniającego jest ustalenie, czy został popełniony czyn mogący stanowić przewinienie zawodowe, wyjaśnienie okoliczności sprawy, a w przypadku stwierdzenia znamion przewinienia zawodowego ustalenie obwinionego oraz zebranie, zabezpieczenie i w niezbędnym zakresie utrwalenie dowodów dla sądu lekarskiego (art. 55 ust. 2 i 3 ustawy o izbach lekarskich).

Tego rodzaju czynności są zgodnie z ustawą o izbach lekarskich podejmowane przez rzeczników odpowiedzialności zawodowej, będących niezależnymi organami izb lekarskich, wybieranymi bezpośrednio przez okręgowe zjazdy lekarzy i Krajowy Zjazd Lekarzy, niezwłocznie po otrzymaniu informacji wskazującej na możliwość popełnienia przewinienia zawodowego (art. 67 ustawy o izbach lekarskich) - najczęściej w postaci skargi na lekarza albo zawiadomienia o popełnieniu przez lekarza przewinienia zawodowego.

Takie skargi/zawiadomienia wpłynęły do samorządu lekarskiego w przypadkach, do których odnosi się omawiane stanowisko Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

W piśmie kierowanym prezes zarząd Fundacji poinformowano, że postępowanie w sprawie z zawiadomienia dotyczącego dr. Pawła Grzesiowskiego jest prowadzone przez NROZ i jest na etapie czynności sprawdzających, tj. jeszcze przed podjęciem decyzji, czy istnieją w tej sprawie podstawy do wszczęcia postępowania wyjaśniającego.

Nieuprawnione sugestie

Na obecnym etapie dr Paweł Grzesiowski nie został wezwany przez NROZ ani do złożenia zeznań w charakterze świadka, ani do złożenia wyjaśnień w charakterze lekarza, którego dotyczy postępowanie. Należy podkreślić, że skierowane do NIL zawiadomienie nie zawiera wniosku o orzeczenie kary pozbawienia prawa wykonywania zawodu lekarza, która jest jedną (najbardziej dolegliwą) z kar, jakie mogą orzekać sądy lekarskie.

W piśmie zauważono także, że sugerowanie w stanowisku Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, iż organy samorządu lekarskiego - który jest niezależny w wykonywaniu swoich zadań i podlega tylko przepisom prawa - współdziałają z władzami państwowymi w celu zastraszania lekarzy wypowiadających się krytycznie na temat polityki władz państwowych jest nieuprawnione i niczym nieuzasadnione. Samorząd lekarski często wypowiada się krytycznie na temat niektórych działań i decyzji podejmowanych przez władze państwowe w zakresie ochrony zdrowia oraz wspiera indywidualnych lekarzy zwracających uwagę na tego rodzaju problemy.

Niezależnie od prowadzonych obecnie czynności związanych ze skargami/zawiadomieniami dotyczącymi wypowiedzi dr. Pawła Grzesiowskiego i dr. Bartosza Fiałka, NROZ podkreśla, że nie można w sposób ogólny utożsamiać swobody wypowiedzi lub prawa do krytycznej oceny działań określonych władz czy instytucji z prawem do swobodnego głoszenia przez lekarzy, czyli osoby wykonujące zawód publicznego, poglądów niezgodnych z aktualną wiedzą naukową albo promujących postawy antyzdrowotne.

Czego dotyczą skargi na dr. Grzesiowskiego i doktora Fiałka

Przypomnijmy, że do prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przewinienia zawodowego przez doktora Grzesiowskiego. Prezes zgodnie z ustawą przekazał je do Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.

Pełniący obowiązki Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztof Saczka zarzuca dr. Grzesiowskiemu "wielokrotne wprowadzanie opinii publicznej w błąd niepotwierdzonymi i nieprawdziwymi informacjami na temat epidemii COVID-19," a także "deprecjonowanie instytucji państwowych" i "promowanie niesprawdzonych rozwiązań medycznych".

- To pismo było dla mnie szokiem. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, przewinienia zawodowego było ogromnym zaskoczeniem - komentował w TOK FM prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, skarg p.o. szefa GIS na dr. Grzesiowskiego.

W ocenie prof. Matyi jest to kolejna próba zakazu krytyki czy wyrażania swojej opinii. Dodał, że wyrażanie krytycznych uwag jest obowiązkiem lekarza dla dobra publicznego.

Skarga na doktora Bartosza Fiałka, społecznika i propagatora wiedzy medycznej związanej z epidemią Covid-19 dotyczy natomiast użytego  przez niego określenia "pożądany odczyn poszczepienny". Jak tłumaczył, użył go celowo, by uzmysłowić, że pewne reakcje po przyjęciu szczepionki przeciw Covid-19 związane z gorszym samopoczuciem świadczą o prawidłowym reagowaniu na szczepionkę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych