NRL u prezydenta o obawach związanych ze zmianą art. 155 Kodeksu Karnego

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 10 czerwca 2019 15:30

Prezes i wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej spotkali się z prezydentem Andrzejem Dudą, by przekazać obawy związane z nowelizacją art. 155 kodeksu karnego i prosić o wsparcie dla postulatów obniżenia zagrożenia karnego w przypadku popełnienia przez lekarza czynu nieumyślnego spowodowania śmierci pacjenta.

NRL u prezydenta o obawach związanych ze zmianą art. 155 Kodeksu Karnego
- Poprosiliśmy o wsparcie Prezydenta dla naszych postulatów obniżenia zagrożenia karnego w przypadku popełnienia przez lekarza czynu nieumyślnego spowodowania śmierci pacjenta - podaje Andrzej Matyja, prezes NRL. Fot. PTWP

W związku z krytykowaną przez samorząd lekarski nowelizacją art. 155 kodeksu karnego i w ślad za spotkaniem w resorcie sprawiedliwości, które odbyło się 6 czerwca, w dniu 7 czerwca, wraz z wiceprezesem NRL Krzysztofem Madejem udaliśmy się w tej sprawie na spotkanie z Prezydentem RP Andrzejem Dudą - informuje na stronie internetowej Izby, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja.

''Na trwającym około 45 minut spotkaniu przedstawiliśmy Prezydentowi RP nasze obawy związane z nowelizacją art. 155 kodeksu karnego i poprosiliśmy o wsparcie Prezydenta dla naszych postulatów obniżenia zagrożenia karnego w przypadku popełnienia przez lekarza czynu nieumyślnego spowodowania śmierci pacjenta. Akcentowaliśmy skutki, jakie wywoła nowelizacja dla dalszej migracji zawodowej lekarzy poza granice kraju, wskazywaliśmy na ryzyko odpływu lekarzy ze specjalizacji, które będą uznawane za obarczone zbyt dużym ryzykiem prawnym, wskazywaliśmy wreszcie na kodeksy karne innych państw, które nie przewidują takiej surowej kary za nieumyślne spowodowanie śmierci'' - pisze prezes NRL.

Dodaje, że prezydent RP wykazał duże zainteresowanie poruszonym przez NRL problemem i aktywnie uczestniczył w wymianie poglądów na ten temat. Obiecał bardzo dokładnie przyjrzeć się nowelizacji kodeksu karnego pod kątem zgłaszanych przez Naczelną Izbę Lekarską zastrzeżeń.    

Czytaj też: Także pielęgniarki krytycznie o projekcie zaostrzającym odpowiedzialność za błędy medyczne

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum