NRL: stanowisko w sprawie wprowadzenia rotacyjności w placówkach zdrowia

Autor: NRL/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2020 21:33

Samorząd lekarski zaapelował o pilne podjęcie decyzji umożliwiających wprowadzenie rotacyjności w funkcjonowaniu oddziałów szpitalnych, gabinetów i poradni w ramach zawartych umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Wprowadzenie rotacyjności w funkcjonowaniu oddziałów szpitalnych, to zmniejszenie narażenia pracowników na kontakt z pacjentami zarażonymi koronawirusem. Fot. Shutterstock

Z uwagi na wzrost z każdym dniem zagrożenia epidemiologicznego związanego z wystąpieniem zakażeń koronawirusem SARS-Cov-2, Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, podmiotów tworzących podmioty lecznicze oraz osób kierujących podmiotami wykonującymi działalność leczniczą o niezwłoczne podjęcie wszelkich działań zmierzających do zmniejszenia narażenia pracowników na kontakt z pacjentami zarażonymi, w szczególności poprzez wprowadzenie rotacyjności w funkcjonowaniu oddziałów szpitalnych, gabinetów i poradni oraz personelu medycznego w poradniach i oddziałach szpitalnych wykonujących świadczenia w ramach kontraktów z NFZ (tam gdzie to możliwe) - czytamy w piśmie NRL. 

Rada tłumaczy, że apel ten podyktowany jest troską o bezpieczeństwo zarówno pacjentów jak i pracowników służby zdrowia. W opinii NIL zważywszy na stan epidemii COVID-19 nie wszyscy świadczeniodawcy muszą realizować świadczenia w pełnej gotowości i obsadzie. 

Zdaniem Rady wprowadzenie proponowanych rozwiązań wpłynie również na zmniejszenie jednoczasowego zużycia jakże deficytowych obecnie środków ochrony indywidualnej. Ograniczenie zaś liczby osób udzielających świadczeń w tym samym miejscu i czasie pozwoli na ograniczenie ryzyka w tej grupie zawodowej, a w konsekwencji eliminacji z systemu ochrony zdrowia całego personelu medycznego placówki lub jej komórki organizacyjnej w przypadkach konieczności poddania przymusowej kwarantannie.

Więcej: nil.org.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum