NRL: stanowiska ws. wpisu "Stop Nop" oraz projektu ustawy o zawodzie ratownika medycznego

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 18 października 2019 16:47

W piątek (18 października) Naczelna Rada Lekarska przyjęła dwa stanowiska: ws. publicznego ataku na naukowo udowodnione metody ratowania życia i lekarzy je stosujących oraz ws. projektu ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych.

NRL przyjęła w piątek dwa stanowiska Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Stanowisko w sprawie publicznego ataku na naukowo udowodnione metody ratowania życia i lekarzy je stosujących odnosi się do wpisu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach „Stop Nop” na FB z 16 października br., z którego wynika, że w polskich szpitalach na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii dochodzi do eutanazji pacjentów.

"Naczelna Rada Lekarska z stanowczo sprzeciwia się tej próbie bezpardonowego, karygodnego szkalowania lekarzy, podważania zasadności stosowanych metod leczniczych i zarazem straszenia pacjentów. Zarzucanie lekarzom pracującym w oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii podejmowania działań mających na celu umyślne spowodowanie śmierci pacjenta w celu osiągnięcia korzyści majątkowej dla szpitala, jest poza wszelką krytyką i nie może pozostać bez zdecydowanej reakcji" - czytamy w stanowisku.

"Rozpowszechnianie wśród rodzin pacjentów przekonania, że leki i procedury medyczne powszechnie stosowane w oddziałach intensywnej terapii celem ratowania życia mają rzekomo być stosowane w celu zabijania pacjentów, wymaga zdecydowanej reakcji organów ścigania (...).  Naczelna Rada Lekarska podjęła wszelkie możliwe kroki zmierzające do ukarania autorów wpisu i oczekuje równie stanowczej postawy organów publicznych odpowiedzialnych za ochronę zdrowia w Polsce - czytamy dalej.

W stanowisku w sprawie projektu ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych NRL wskazuje, że nie zgłasza uwag do przedmiotowego projektu.

Więcej: nil.org.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum