NRL przypomina stanowisko dotyczące ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami
12 września 2019 r. wchodzi w życie ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami. W związku z toczącą się na łamach ogólnopolskiej prasy dyskusją NRL przypomina swoje stanowisko w tej sprawie.

W sprawie opieki zdrowotnej nad uczniami przewodniczący Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej przedstawił komunikat. Został on wydany w dniu 23 sierpnia 2019 r.
Komunikat ten przytacza również podjęte w tym samym dniu przez Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej stanowisko w sprawie projektu zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia dostosowującego zarządzenie regulujące wykonywanie umów stomatologicznych do postanowień ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami.
Zgodnie z postanowieniami Ustawy (Link do tekstu Ustawy:http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2019/1078/1), organ prowadzący szkołę w przypadku braku znajdującego się na terenie szkoły gabinetu dentystycznego powinien zawrzeć porozumienie z gabinetem dentystycznym posiadającym kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia zlokalizowanym poza szkołą, lub z dentobusem.
Naczelna Rada Lekarska nie kryła obaw przed taką konstrukcją opieki stomatologicznej nad uczniami. W trakcie procesu legislacyjnego w Sejmie RP zaprezentowaliśmy posłom wyliczenia sugerujące, że pełne wykonanie tej ustawy pozbawi możliwości realnego dostępu do świadczeń stomatologicznych pacjentów dorosłych - czytamy w stanowisku NRL.
Wskazywaliśmy również na brak w ustawie skutecznych mechanizmów współpracy szkoły z rodzicami i opiekunami uczniów.
Niezwykle ważnym elementem organizacji opieki będzie dobrze sformułowane porozumienie pomiędzy organem prowadzącym szkołę, a gabinetem dentystycznym.
Szkoły proponują już wybranym gabinetom teksty porozumień, są też wzory takich porozumień zamieszczone w Internecie. Niektóre z nich zawierają niekorzystne dla lekarzy postanowienia. Warto w każdym przypadku, kiedy pojawia się wątpliwość zasięgnąć rady swojej właściwej okręgowej izby lekarskiej. Ustawa nie wyposażyła w żaden z organów w upoważnienie do wykreowania powszechnie obowiązującego wzoru porozumienia. Takie „urzędowe” określenie zasad współpracy byłoby zresztą bardziej ciężarem niż pomocą - zauważał podpisany pod komunikatem z 23 sierpnia przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL Andrzej Cisło
Więcej: www.nil.org.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)