NRL: podwójne karanie zdaniem lekarzy wciąż będzie możliwe

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2019 08:55

Senat poparł ustawę znoszącą podwójne sankcje za błędy w refundacji. Zdaniem samorządu lekarskiego nowe prawo nie spełnia jednak oczekiwań środowiska - czytamy w DGP.

NRL: podwójne karanie zdaniem lekarzy wciąż będzie możliwe
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Chodzi o nowelę ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, która trafi teraz do prezydenta.

Naczelna Rada Lekarska (NRL) wskazywała, że ustawa ta nadaje nowe brzmienie art. 52a ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, rozszerzając możliwość nakładania na świadczeniodawców realizujących kontrakt z NFZ kar administracyjnych w związku z ordynacją leków.

Wskazane w nim sytuacje są tożsame z tymi przewidzianymi w obowiązującym art. 48 ust. 7a ustawy refundacyjnej, obligującym lekarza do zwrotu kwoty nienależnej refundacji. Zdaniem NRL oznacza to dodatkową sankcję za to samo.

Na etapie prac w Senacie o zmianę tych przepisów apelował były minister zdrowia, obecnie senator Konstanty Radziwiłł. Nie wniósł poprawek, ale resort zdrowia zadeklarował, że wprowadzi stosowne modyfikacje, zanim nowe zasady kontroli zaczną obowiązywać. W opinii NRL obietnica ta nie została dotrzymana.

Czytaj: gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum