NRL: lekarz może odpowiadać karnie za poinformowanie o możliwości aborcji za granicą

Autor: NRL/Rynek Zdrowia • • 27 października 2020 12:30

Istnieje groźba poniesienia odpowiedzialności karnej przez lekarza w sytuacji poinformowania pacjentki o możliwości przerwania ciąży w innych krajach Unii Europejskiej - zwraca uwagę Naczelna Rada Lekarska w opublikowanym we wtorek (27 października) stanowisku dotyczącym wyroku TK z dnia 22 października br. ws. planowania rodziny, ochrony płodu ludzkiego i warunków dopuszczalności przerywania ciąży.

NRL: lekarz może odpowiadać karnie za poinformowanie o możliwości aborcji za granicą
Fot. Shutterstock

"Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z głębokim zaniepokojeniem przyjmuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie dopuszczalności przerywania ciąży z uwagi na potwierdzone badaniami prenatalnymi ciężkie i nieodwracalne upośledzenie płodu albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu" - czytamy.

W opinii NRL dotychczasowy ''kompromis'' dotyczący możliwości przerwania ciąży dawał kobietom fundamentalne prawo do decyzji w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu.

Jak podnosi NRL, po wykonanym badaniu prenatalnym lekarz ma obowiązek przedstawić pełną i obiektywną informację medyczną o jego wyniku.

"Mając na względzie treść wyroku Trybunału Konstytucyjnego trzeba zwrócić uwagę, że istnieje groźba poniesienia odpowiedzialności karnej przez lekarza w sytuacji poinformowania pacjentki o możliwości przerwania ciąży w innych krajach Unii Europejskiej. Kobiety mają prawo do pełnej informacji, a próby ograniczenia dostępu do niej są - według Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej - nieakceptowalne" - czytamy.

Według NRL niezbędnym jest, by ewentualnym pracom nad kwestią dopuszczalności przerywania ciąży w Polsce towarzyszyły dodatkowo rozwiązania legislacyjne ułatwiające funkcjonowanie rodzinom już po narodzeniu ciężko i nieuleczalnie chorych dzieci.

"Jako lekarze jesteśmy świadkami dramatów rodzin, rozpadu związków małżeńskich, pozostawiania chorych dzieci i najczęściej ich matek samym sobie w trudnej sytuacji osobistej i ekonomicznej. Opisywana często przez matki codzienność funkcjonowania i trudności z uzyskaniem pomocy społecznej, wysokiej jakości pomocy lekarskiej, psychologicznej oraz fizjoterapeutycznej nie powinny mieć miejsca w kraju tak mocno starającym się dbać o życie od momentu poczęcia" - pisze Naczelna Rada Lekarska.

Zdaniem NRL utrzymywanie ciąży z uwagi na ciężkie i nieodwracalne wady płodu wyczerpuje niekiedy znamiona terapii uporczywej.

"Mając na uwadze akceptowalne przez społeczeństwo przepisy dotyczące stwierdzania śmierci mózgu, Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej sugeruje oparcie nowych regulacji na tworzeniu komisji lekarskich stwierdzających istnienie przesłanek do przerwania ciąży z uwagi na wady lub uszkodzenia letalne płodu" - apeluje Rada.

Wzywa ponadto środowiska polityczne do pilnego rozpoczęcia współpracy parlamentarnej oraz dialogu ze społeczeństwem celem wypracowania rozwiązań, które pozwolą - tym razem w trybie prac legislacyjnych - unormować tę kwestię.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum