NRL krytycznie o zapisach dot. klauzuli sumienia w projekcie ustawy liberalizującym aborcję

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2018 09:29

Naczelna Rada Lekarska krytykuje ograniczenia dotyczące stosowania przez lekarzy klauzuli sumienia, które znalazły się w projekcie ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej "Ratujmy kobiety 2017".

Niektóry zapisy zawarte w projekcie spotkały się z krytyką samorządu lekarskiego Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Już w styczniu planowane jest w Sejmie pierwsze czytanie tego obywatelskiego projektu, który zmierza do liberalizacji obecnych przepisów dotyczących aborcji. Projekt zakłada, że przerwania ciąży będzie możliwe do 12. tygodnia na żądanie kobiety, przewiduje refundację antykoncepcji oraz swobodny dostęp do tzw. antykoncepcji awaryjnej - informuje Rzeczpospolita.

W projekcie znalazł się też zapis, zgodnie z którym świadczeniodawca miałby obowiązek publicznego udostępnienia listy współpracujących z nim lekarzy, którzy powołując się na klauzulę sumienia, odmawiają wykonania zabiegu przerywania ciąży.

W ocenie Naczelnej Rady Lekarskiej opublikowanie w Biuletynie Informacji Publicznej listy lekarzy o określonym światopoglądzie mogłoby prowadzić do szykanowania tych specjalistów.

Więcej: www.rp.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum