NRL i RPO podpisali porozumienie ws. realizacji zadań Krajowego Mechanizmu Prewencji

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2016 13:51

W piątek (22 kwietnia) Naczelna Rada Lekarska podjęła decyzję o podpisaniu porozumienia z Rzecznikiem Praw Obywatelskich w zakresie współpracy przy realizacji zadań w ramach Krajowego Mechanizmu Prewencji.

NRL i RPO podpisali porozumienie ws. realizacji zadań Krajowego Mechanizmu Prewencji
NRL i RPO podpisali porozumienie ws. współpracy w tej kwestii Fot. Archiwum

Lekarze włączą się w proces opracowywania ekspertyz dla Rzecznika Praw Obywatelskich. Prace podejmą osoby wyznaczone przez okręgowe izby lekarskie. Mechanizm obejmie np. szpitale psychiatryczne oraz ośrodki pomocy społecznej w całej Polsce.

Krajowy Mechanizm Prewencji polega na wykonywaniu przez Rzecznika Praw Obywatelskich funkcji organu wizytującego ds. zapobiegania torturom i innemu okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu.

Sprawa współpracy w zakresie metod wykrywania i dokumentowania przypadków tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania była przedmiotem korespondencji prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Macieja Hamankiewicza i Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara pod koniec ubiegłego roku. Już wówczas prezes NRL zaznaczał, że inicjatywy w tym zakresie są niezwykle wartościowe oraz potrzebne w kontekście walki o prawa człowieka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum