NRL chce odrębnych przepisów w prawie karnym dla personelu medycznego

Autor: nil.org.pl/Rynek Zdrowia • • 20 czerwca 2019 11:47

Naczelna Rada Lekarska zapowiada, że podejmie działania zmierzające do „wprowadzenia do naszych regulacji karnych odrębnych przepisów dotyczących działalności fachowych pracowników medycyny, tak jak to jest w systemach karnych innych krajów”.

NRL chce odrębnych przepisów w prawie karnym dla personelu medycznego
Fot. Archiwum

Stanowisko NRL to efekt zamieszania wokół art. 155 kk, który jest niekiedy stosowany w tzw. procesach lekarskich o błąd w sztuce medycznej i dotyczy przestępstwa nieumyślnego spowodowania śmierci.

18 czerwca Rada Ministrów wprowadziła autopoprawkę do oczekującego w Sejmie na rozpatrzenie projektu kolejnej ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny (druk sejmowy nr 3386). Jej projekt jest jeszcze przed pierwszym czytaniem w Sejmie. Rządową propozycję zaakceptował samorząd lekarski, który liczy na skuteczne naprawienie popełnionego błędu. Podkreśla jednocześnie, że kompromis ws. spornego art. 155 uzyskany został w toku niełatwych negocjacji i wysilonego lobbingu medialnego.

Czytaj: Prezes NRL: przekonaliśmy rządzących do zmiany art. 155 kk

Ale NRL zgłasza teraz dalej idący postulat. Chce, żeby w przyszłości do regulacji karnych wprowadzić odrębne przepisy dotyczące działalności zawodów medycznych.

Tłumaczy, że czynności lekarskie nie są podejmowane w złej wierze, ale wprost przeciwnie - ze szlachetnych pobudek niesienia pomocy choremu człowiekowi, często będącemu w stanie zagrożenia życia. „Dlatego też podnoszony jest ostatnio postulat wprowadzenia do naszych regulacji karnych odrębnych przepisów dotyczących działalności fachowych pracowników medycyny, tak jak to jest w systemach karnych innych krajów. W tej kadencji Sejmu na pewno nic w tej sprawie nie da się zrobić, ale może w przyszłej?” - czytamy w informacji na stronie NIL.

Czytaj: nil.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum