NRL apeluje o poszanowanie decyzji lekarzy wypowiadających klauzulę opt-out

Autor: NIL/Rynek Zdrowia • • 06 września 2019 18:10

Na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej opublikowany został w piątek apel Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej do zarządzających podmiotami leczniczymi o poszanowanie decyzji lekarzy i lekarzy dentystów o ograniczeniu czasu pracy do 48 godzin tygodniowo.

NRL apeluje o poszanowanie decyzji lekarzy wypowiadających klauzulę opt-out
Pracownik nie musi usprawiedliwiać swojej decyzji w tym zakresie - przypomina samorząd lekarski Fot. Archiwum

"Zgodnie z art. 96 ustawy o działalności leczniczej oraz dyrektywy unijnej o niektórych aspektach organizacji czasu pracy, podpisanie przez pracownika zgody na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień (tzw. klauzula opt-out) musi być zawsze wyrazem dobrowolnie wyrażonej woli przez pracownika. Pracownik nie może być zmuszany przez pracodawcę, szczególnie przy pomocy mechanizmów o charakterze represyjnym, do podpisania zgody na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin w tygodniu" - czytamy w apelu.

"Pracownik ma prawo w każdym czasie wypowiedzieć zgodę na wcześniej przez siebie wyrażoną zgodę na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień. Pracownik nie musi przy tym usprawiedliwiać swojej decyzji w tym zakresie" - przypomina samorząd lekarski.

"Wobec powyższego wzywamy zarządzających podmiotami leczniczymi do poszanowania decyzji lekarzy i lekarzy dentystów o ograniczeniu czasu pracy zawodowej do poziomu gwarantującego bezpieczeństwo zarówno tych lekarzy jak i przede wszystkim ich pacjentów" - apeluje Prezydium NRL.

Więcej: nil.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum