×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

NIPiP przeciw wykreśleniu z konstytucji artykułu o tworzeniu samorządów zawodowych

Autor: DMX/Rynek Zdrowia10 kwietnia 2012 18:00

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych wspólnie z innymi samorządami zawodów zaufania podpisała przygotowany przez Naczelną Radę Adwokacką apel do rządu i parlamentu, w którym sprzeciwiają się ewentualności wykreślenia z konstytucji artykułu 17. stanowiącego o tworzeniu tych samorządów.

NIPiP przeciw wykreśleniu z konstytucji artykułu o tworzeniu samorządów zawodowych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Konstytucja RP w art. 17 wskazuje na możliwość tworzenia samorządów zawodowych, które reprezentują zawody zaufania społecznego. Grażyna Rogala-Pawelczyk, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych podkreśla, że dla samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych istotne są zagadnienia i problemy związane z wykonywaniem zawodów, standardami kwalifikacji i praktyki zawodowej, poziom usług zdrowotnych realizowanych przez przedstawicieli tych zawodów, etyka zawodowa i rozwój nowoczesnej profesji.

- Członkowie samorządu pielęgniarek i położnych przyjęli na siebie trudny obowiązek nadzoru nad należytym wykonywaniem zawodu poprzez działania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej - mówi Grażyna Rogala-Pawelczyk.

Dodaje, że prowadzona jest szeroko rozumiana prewencja wykroczeń zawodowych a także - w razie konieczności - postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej wobec osób, naruszających zasady wykonywania zawodu, czy zapisy kodeksu etyki zawodowej.

Według niej, należy również wskazać na działania samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych w zakresie tworzenia prawa na szczeblu centralnym i na poziomie terytorialnym. Zwraca uwagę, że poprzez związki z samorządami terytorialnymi przedstawiciele samorządu pielęgniarek i położnych mają wpływ na stan opieki nad człowiekiem chorym i zdrowym w jednostkach ochrony zdrowia.

Grażyna Rogala-Pawelczyk przekonuje, że samorząd zawodowy pielęgniarek stoi więc na straży interesów pacjenta, co jest szczególnie ważne w czasach tzw. gospodarki rynkowej, która wkrada się w obszar zdrowia i opieki zdrowotnej. Jej zdaniem istnienie korporacji zawodowej to dowód na istnienie demokratycznego państwa, przestrzegającego swobód obywatelskich.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum