NIPiP:​ jak sprawdzić czy pielęgniarka lub położna ma prawo wykonywania zawodu?

Autor: NIPiP/ Rynek Zdrowia • • 17 kwietnia 2018 21:14

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych przypomina, że prowadzi Centralny Rejestr Pielęgniarek i Położnych, w którym pacjenci, podmioty lecznicze i opiekuńcze mogą zweryfikować uprawnienia do wykonywania zawodu pielęgniarki i zawodu położnej.

Prezes NIPiP Zofia Małas Fot. NIPiP

Centralny Rejestr Pielęgniarek i Położnych (CRPiP) prowadzony jest w formie elektronicznej. Daje on możliwość zweryfikowania statusu zawodowego potencjalnego kandydata na pracownika. Dostęp do platformy jest otwarty dla każdego. Wystarczy wpisać imię i nazwisko, pesel lub numer prawa wykonywania zawodu osoby, którą chcemy poddać weryfikacji. Sprawdzenia można dokonać za pośrednictwem internetu pod adresem: http://nipip.pl/weryfikacja-pwz/

- Większość pracodawców przed zatrudnieniem pracownika dokonuje przeglądu wiadomości o kandydacie. Pielęgniarki i położne cieszą się wysokim wskaźnikiem zaufania społecznego, przez co niewiele osób zakłada, że osoba zgłaszająca się do pracy może podszywać się pod wykwalifikowanego pracownika i nie posiadać prawa wykonywania zawodu - mówi Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

- Dodatkowo coraz więcej osób korzysta z osobistej pomocy pracowników medycznych w swoich domach. Może to generować sytuacje, w których świadczenia opiekuńcze i medyczne pełnią osoby bez odpowiedniego wykształcenia, ponieważ nie są sprawdzane w systemie. Centralny Rejestr i korzystanie z niego zarówno przez pracodawców, jak i osoby prywatne jest najlepszym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa pacjentów - dodaje.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum